200 tys. szt. narybku szczupaka w jez. Orzysz. Dużo czy mało?

2021-05-12 11:38:00 (ost. akt: 2021-05-12 13:22:17)

Autor zdjęcia: WędkarskiOrzysz.pl

WĘDKARSTWO || Dwieście tysięcy sztuk* narybku szczupaka żerującego trafiło 12 maja do wód jeziora Orzysz. Informacje o zarybieniu — jak prawie zawsze — cieszą, choć przy sytuacji widnieją niestety także trzy znaki zapytania.
Pierwszy oczywiście należy postawić przy samej liczbie, bo dane o 200 tys. sztuk to informacja oficjalna podana przez Gospodarstwo Rybackie PZW Suwałki. Z przyczyn oczywistych w tej materii trzeba wierzyć na słowo.

Drugim znakiem zapytania jest fakt, że PZW ograniczył się — po raz kolejny — jedynie do... przywiezienia narybku. O to, by szczupaki bezpiecznie trafiły do akwenu określanego Wędkarskim Sercem Mazur, musieli zadbać (w prywatnym zakresie) miejscowi wędkarze.

Trzeci należałoby postawić przy samej procedurze "wyliczania" ilości narybku dla poszczególnych akwenów.

— Tegoroczna liczba jest naszym zdaniem, delikatnie mówiąc, śmieszna — twierdzą działacze spod szyldu WędkarskiOrzysz. — Dla porównania, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie zarybił jezioro Tynwałdzkie (30 ha) narybkiem w ilości 150 tys. sztuk, a małe jeziorka w okolicy Orzysza takie jak Łazduny (10 ha) i Kieplin (3,5 ho) otrzymały po 20 tys. sztuk narybku. Dla przypomnienia: jezioro Orzysz wraz z Zatoką Wierzbińską to ponad 1100 ha.

— A więc pytamy: jak powierzchnia i liczba wędkarzy na jeziorze ma się do ilości prowadzonych przez GR Suwałki zarybień? Jak sprzedaż zezwoleń (REKORDOWA!) na jezioro Orzysz przekłada się na nakłady na zarybienia? — zastanawiają się orzyscy miłośnicy wędkowania.

Podkreślając, że na wodach okręgu PZW Olsztyn nie ma mowy o odłowie tarlaków.

— Nikt z tego powodu nie podnosi argumentów, że nie będą mieć materiału zarybieniowego. Tam narybek zakupuje się, po prostu, w hodowlach — podsumowuje ekipa WędkarskiOrzysz.pl.

Kamil Kierzkowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mariusz Sezrneos #3066344 13 maj 2021 10:34

    Takim planktonem zarybiają ? No to kasa w błoto najwyżej tym okonia nakarmią

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5