Orzysz wymiata! Gmina czystsza o 8,25 tony [ZDJĘCIA]

2021-04-29 13:00:00 (ost. akt: 2021-04-29 08:34:11)
Dostęp do niektórych "skarbów" był bardzo utrudniony. Jakim cudem więc tam się znalazły?

Dostęp do niektórych "skarbów" był bardzo utrudniony. Jakim cudem więc tam się znalazły?

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

NASZ PATRONAT || 8 ton i 250 kg — tyle śmieci udało się zebrać blisko 600-osobowej "armii" uczestników akcji pn. "Czysta Gmina". Orzyskie działania były najhuczniejszym świętowaniem Dnia Ziemi nie tylko w powiecie, ale najprawdopodobniej i w całym regionie.
Imponujący wynik nie został "wyssany z palca". Wszystkie zebrane w niedzielę nieczystości zostały przewiezione do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, gdzie następnie skrupulatnie je zważono.

Niewątpliwy sukces to zasługa solidnej współpracy. W akcję zaangażowało się łącznie 19 sołectw, a także — poza "wolnymi strzelcami" 14 stowarzyszeń, organizacji i grup społecznych (Radni Rady Miejskiej, Klub Seniora, Wspólnota Mieszkaniowa Os. Robotnicze, Harcerze Leśne Bractwo, Społeczna Straż Rybacka, Koło PZW, Run Team Tygrysy, Młodzieżowe Centrum Polana Kultury, Rodzinny Ogród Działkowy Tulipan, właściciele garaży przy ul. Ratuszowej, Stowarzyszenie Saper, Stowarzyszenie Podwodnik, zespoły szkolno-przedszkolne z Orzysza i Dąbrówki). Nie zawiedli i strażacy. Wszystkie jednostki OSP wspierały działania w swoich miejscowościach.

https://m.wm.pl/2021/04/orig/p1540331-708456.jpg

Symboliczny start akcji na plaży miejskiej w Orzyszu; fot. Kamil Kierzkowski

Umowny, symboliczny start imprezy odbył się o 10:00 na plaży miejskiej (z tego miejsca wyruszyły grupy odpowiedzialne m.in. za tereny przyjeziorne, kanał i rzekę, a także tereny leśne znajdujące się przy stadionie). Równolegle, w tym samym czasie, do działania przystąpiły grupy w innych częściach miasta i gminy.

Zaskoczenie?

— Ledwie wyszliśmy z plaży, a już natknęliśmy się na mnóstwo pochowanych po krzakach "niespodzianek". Skala tego zjawiska z jednej strony nas zaskoczyła, a z drugiej utwierdziła w przekonaniu, że takie akcje są niesamowicie potrzebne. Na co dzień wszyscy patrzą na te śmieci, ale jakby ich nie dostrzegali. Czas to zmienić — komentowali uczestnicy, którzy 25 kwietnia natknęli się na jeszcze wiele, wiele bardziej "oryginalnych" znalezisk.

Wielkie puszki z "tajemniczą, śmierdzącą zawartością", muszle klozetowe, opony i inne części samochodowe, dywany... Kreatywność śmiecących mogłaby śmieszyć, gdyby nie była tak żałośnie przykra.

https://m.wm.pl/2021/04/orig/p1540388-708459.jpg

W tej muszli słychać jedynie morze ludzkiej głupoty, fot. Kamil Kierzkowski

Na orzyskich działaniach skorzystała nie tylko natura. Oczyściło się nieco i lokalne środowisko internetowe. Jak wszędzie, tak i w nim nie brak "obrzucających błotem". W tym przypadku pozytywna ocena działań wyraźnie połączyła wszystkich internautów. Również tych z innych stron kraju i zagranicy.

Jak akcję oceniają organizatorzy? — Patrząc na wielki odzew mieszkańców i frekwencję, pomoc ze strony firm i instytucji, a także to o ile ton śmieci czystsza jest nasza okolica... Akcję trzeba uznać za udaną — mówi Łukasz Nikołajuk, dyrektor MOSiR w Orzyszu. — Czy można byłoby coś poprawić? Na pewno pogoda mogłaby być nieco bardziej sprzyjająca, ale na to nie mamy wpływu.

Czy "Czysta Gmina" to projekt jednorazowy? — Nie. Myślimy, że akcja na stałe wpisze się w gminny kalendarz wydarzeń i będzie kontynuowana co roku. Wierzymy jednak, że dzięki tej akcji wzrośnie także nasza świadomość, aby o czystość swojego otoczenia dbać na co dzień. Wówczas takie akcje w przyszłości nie byłyby już konieczne — słyszymy w Urzędzie Miejskim.

https://m.wm.pl/2021/04/orig/p1540350-708457.jpg

Gotowość bojową zgłosili i młodsi, i starsi, fot. Kamil Kierzkowski

Finał akcji był doskonałą okazją do nagrodzenia zwycięzców konkursu "Ziemia jest tylko jedna".
Przedszkole: I - Bartosz Kleszczewski, II - Aleksandra Strojecka, III - Aleksander Gleba.
Klasy I-IV: I - Dawid Pietrzyk, II - Kacper Zieliński, III - Maja Stolarczyk. Wyróżnienia: Adrian Osiecki, Natasza Kucharska, Rafał Sparzak.
Klasy V-VIII: I - Natalia Marzec, II - Patrycja Kuklewska, III - Lena Sokołowska.

Kamil Kierzkowski

https://m.wm.pl/2017/11/orig/piska-429585.jpg


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5