Droga ekspresowa S16. Ostatni dzień na zgłaszanie uwag i wniosków

2021-03-25 09:57:22 (ost. akt: 2021-03-25 10:14:35)

Autor zdjęcia: GDDKiA

INWESTYCJE || Dziś, 25 marca, upływa termin przesyłania uwag i wniosków dot. konsultacji społecznych w ramach prowadzonej oceny oddziaływania na środowisko budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo-Orzysz-Ełk. Głosów (i za, i przeciw) wciąż pojawiła się niemało.
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie można składać je np. w formie pisemnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (sekretariat.olsztyn@rdos.gov.pl). Do złożonych w terminie uwag i wniosków Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie odniesie się w uzasadnieniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Dyskusja w mediach społecznościowych

Temat "szesnastki" opanował także portale społecznościowe, zwłaszcza grupy o charakterze lokalnym. Nie inaczej jest w Orzyszu, coraz bardziej rozpoznawalnym w Polsce jako "Wędkarskie Serce Mazur". Wielu komentujących obawia się właśnie o orzyskie jezioro (będące areną wielu imprez ogólnopolskich), które ma zostać "przecięte" jednym z fragmentów S16.

Niedawno, na naszych łamach, do tematu odniósł się burmistrz Zbigniew Włodkowski.

Budowa drogi krajowej S-16 w gminie Orzysz wzbudziła sporo emocji wśród mieszkańców, podobnie jak u wielu mieszkańców Warmii i Mazur. Podczas orzyskich konsultacji społecznych prowadzonych przez projektantów nowej "szesnastki" zwolennicy związani z organizacjami ekologicznymi stanęli w opozycji do tego pomysłu. Natomiast mieszkańcy dojeżdżający do pracy, na wyższe uczelnie oraz korzystający ze specjalistycznej służby zdrowia w Ełku, Olsztynie, Białymstoku czy Warszawie, byli za jak najszybszą budową trasy szybkiego ruchu.
W związku z tym niejednoznacznym stanowiskiem, postanowiliśmy zapytać naszych mieszkańców w formie ankiety. W przeprowadzonych badaniach udział wzięło ok. 1700 osób. W ankiecie zadaliśmy trzy pytania, w jednym wprost, czy jesteś za czy przeciw budowie drogi S-16. Nasi mieszkańcy w przeważającej części opowiedzieli się za przebiegiem drogi ekspresowej S-16 przez teren gminy Orzysz (74,6 %).
Dodatkowym pozytywnym aspektem budowy tej trasy jest rozwój turystyczny i gospodarczy Orzysza.

Jego słowa wywołały jeszcze więcej pytań wśród społeczności lokalnej. Zwłaszcza tych co do technicznej poprawności i "wiążącej formy" (czy też ich braku) wspomnianej ankiety. Jednym z przykładów są oficjalne pisma wystosowane przez pochodzącego z Orzysza Michała Kizlinga. Ich treść prezentujemy poniżej.

https://m.wm.pl/2021/03/n/kizling01-697482.jpg

https://m.wm.pl/2021/03/n/kizling02-697484.jpg

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jan Borkowski #3063294 25 mar 2021 18:24

    Bagno Nietlice-miejsce jesiennych spotkań ok 20.000 żurawi-odejdzie w zapomnienie. Będziemy wsłuchiwać się w szum tirów z ekspresówki,a nie w klangor żurawi. Urokliwa Szwajcaria Orzyska trafiona s 16. na przestrzał prosto w serce. Wiele hektarów lasów, zielonych płuc Mazur , zniknie. A można było przyjąć inny wariant przebiegu trasy, ten który wybrali mieszkańcy Orzysza i Rada Miasta juz w 2019 roku. Samo miasteczko (Orzysz) z pewnością wiele straci na atrakcyjności turystycznej, wciśnięte między poligon wojskowy a drogę S 16.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5