Orzysz: warto zobaczyć

2010-05-28 10:12:49(ost. akt: 2013-10-04 11:55:45)
Ołtarz w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Orzyszu

Ołtarz w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Orzyszu

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Przez dziesiątki lat Orzysz był miastem garnizonowym, gdzie wszystko kręciło się wokół wojska. Za demokracji miasto zmienia swój profil, a warunki do rozwoju turystyki ma bardzo dobre.
Tysiące Polaków (głównie mężczyzn) znają Orzysz z wojska. Wielu w czasie zasadniczej służby wojskowej stacjonowało w miejscowych koszarach i ćwiczyło na położonym tuż za rogatkami miasta, jednym z największych poligonów na Polsce. Choć Arys (pierwsza nazwa osady) założono już w połowie XV wieku, to rozwój wsi zaobserwowano dopiero 300 lat później, gdy ulokowano tu pierwszy... garnizon wojskowy.

Dzisiaj, gdy wojsko nie odgrywa już tak ważnej roli, rozpoczęto starania, by miasto w pełni wykorzystywało warunki naturalne, dające znakomite podłoże do rozwoju turystyki. Orzysz jest położony w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Na terenie gminy leży ponad 20 jezior malowniczo wkomponowanych w krajobraz leśny. To właśnie natura jest najcenniejszym bogactwem Ziemi Orzyskiej.
Znajduje się tu m.in. część największego i najlepiej zachowanego torfowiska niskiego na Pojezierzu Mazurskim czyli Bagna Nietlickie. To jedne z nielicznych dużych obszarów bagiennych na Warmii i Mazurach, które przetrwały do naszych czasów. Jest to obecnie największe i najlepiej zachowane torfowisko niskie na tych terenach. Są położone na północnym krańcu ziemi piskiej między jeziorami Niegocin i Śniardwy, na terenie gmin Orzysz i Miłki.

Z kolei rezerwat ornitologiczny Czapliniec obejmuje część boru sosnowego i zubożonego grądu z dorodnymi 160-letnimi sosnami z domieszką świerka i dębu. Na terenie rezerwatu gnieżdżą się czaple i kormorany, a w jego pobliżu żyje orzeł bielik

Pod ochroną są także Torfowiska Rząśniki oraz leśne jeziorko Suchar i Wyspa Róż, siedliska rzadkich ptaków drapieżnych (orzeł bielik, kania czarna). Wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze przyciągają miłośników wędrówek pieszych i rowerowych, amatorów sportów wodnych, konnych przejażdżek oraz zwolenników wędkowania, grzybobrania czy łowiectwa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Warto zobaczyć w gminie Orzysz
Cierzpięty: XIX-wieczny dwór
Chmielewo: Przedwojenny cmentarz ewangelicki
Klusy: XIX-wieczny kościół
Kolonia Grądy Podmiejskie: Wiadukt kolejowy z 1906 roku przy nieistniejącej linii kolejowej Orzysz -Giżycko
Odoje: Wiadukt kolejowy z pocz. XX
Ogródek: Muzeum Michała Kajki
Okartowo: Kościół z XVIII wieku, odbudowany po I wojnie światowej
Orzysz: Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z 1530 r. , później przebudowany.
Orzysz: Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1913 r.
Orzysz: Cerkiew św. Jerzego w Orzyszu z XIX wieku
Suchy Róg: punkt widokowy z widokiem na Śniardwy i Puszczę Piską
Ublik: Cmentarz ewangelicki, dwór(obecnie ośrodek wypoczynkowy)


Warto zobaczyć w sąsiednich gminach


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5