Nowa, orzyska perła na kulturalnej mapie Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

2020-09-15 14:16:20(ost. akt: 2020-09-15 14:27:52)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

KULTURA || Tylu dostojnych gości — jednocześnie — w Ratuszu nie było już dawno. Wszystko za sprawą Wojewódzkiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, której zaszczyt organizacji spoczął w tym roku właśnie na Orzyszu. Gospodarze zrobili niemałe wrażenie.
Lista znanych i cenionych na Warmii i Mazurach osób, które stawiły się w Orzyszu 11 września, była długa. Uroczystość swą obecnością uświetnili m.in. posłowie RP: Urszula Pasławska oraz Jerzy Małecki. Nie zabrakło i Gustawa Marka Brzezina (marszałka województwa warmińsko-mazurskiego) Andrzeja Nowickiego i Marka Wysockiego (starosta i wicestarosta powiatu piskiego), wójtów i burmistrzów okolicznych gmin oraz miast, którym towarzyszyły dziesiątki radnych, lokalnych działaczy oraz przedstawicieli ośrodków oświatowo-kulturalnych z najróżniejszych stron regionu.

W mieście określonym mianem Wojskowej Stolicy Polski — naturalnie — pojawili się także mundurowi, m.in. gen. bryg. Bogdan Rycerski (dowódca 15 GBZ), Jeffrey Higgins (dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO), ppłk. Tomasz Jakubczyk (komendant Wydziału Żandarmerii w Bemowie Piskim). Komendę Powiatową Policji w Piszu reprezentowali mł. insp. Marcin Kubas i nadkom. Grzegorz Kobeszko.

Obrazek w tresci

Grzegorz Kobeszko odbiera odznaczenie "Zasłużony dla Gminy Orzysz"; fot. K.Kierzkowski

Drugi z nich, od lat blisko związany z Orzyszem, został odznaczony tytułem "Zasłużony dla Gminy Orzysz" (tym samym odznaczeniem uhonorowany przez kapitułę został tego dnia gen. Jarosław Mika).

— Europejskie Dni Dziedzictwa to jeden z większych na naszym kontynencie projektów poświęconych szeroko pojętej edukacji historycznej i kulturalnej. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni, że inauguracja tak prestiżowego wydarzenia miała miejsca właśnie w naszej niewielkiej gminie — mówi Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza. — Czujemy się docenieni i mamy poczucie, że nasza wieloletnia praca, konsekwentne budowanie wizerunku oraz odważne poczynania w dziedzinie inwestycji zostały dostrzeżone (...). To nasza wspólna duma i nasz zespołowy sukces.

Pozytywna zazdrość

Jednym z mocniejszych punktów programu była prezentacja nowej "perełki" na kulturalnej mapie Warmii i Mazur, czyli dopinanego właśnie na ostatni guzik Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Orzyszu. Koszt realizacji inwestycji (w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa) wynosi blisko 1,3 mln zł, z czego niemal 970 tys. zł stanowi dofinansowanie z zewnątrz.

Obrazek w tresci

Uroczyste przecięcie wstęgi, fot. K.Kierzkowski

— Goście byli pod wrażeniem ogromu przestrzeni, jaka oddana została na potrzeby działalności biblioteki — przekonuje Zbigniew Włodkowski. — Do tej pory biblioteka funkcjonowała na 120m2, teraz jest to 464m2 łącznej powierzchni użytkowej. Ciekawy rozkład pomieszczeń pozwolił oddzielić nam dział dziecięcy od działu dla dorosłych, a także powołać do życia czytelnię, która będzie służyła ponadto jako centrum aktywności lokalnej. Projekt sfinalizowany będzie z końcem roku 2020 i mamy nadzieję, że pełny efekt końcowy będzie inspiracją dla innych jednostek kultury oraz miejscem służącym jak najpełniej mieszkańcom naszej gminy. Otrzymaliśmy już pierwsze prezenty książkowe od naszych gości, gratulacje, a nawet... wyrazy zazdrości. Oczywiście w pozytywnym kontekście tego słowa — dodaje burmistrz Orzysza.

Obrazek w tresci

Uczestnicy mogli z bliska zapoznać się ze sprzętem wojskowych; fot. R.Nowacki

Po szeregu kolejnych atrakcji (m.in. wykładzie prof. Zbigniewa Chojnowskiego pt. "Nasze europejskie drogi w czasie i przestrzeni"), uczestnicy inauguracji wyruszyli do Bemowa Piskiego. Po zwiedzeniu sali tradycji Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, a także spotkaniu z Dowództwem Batalionowej Grupy Bojowej NATO, zebrani wyruszyli "w teren", gdzie czekał na nich unikatowy pokaz sprzętu wojskowego (od czołgów, przez "podręczne" bojowe wyposażenie żołnierzy, kończąc na... słynnej grochówce).

Kamil Kierzkowski

Obrazek w tresci


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5