Walka czołgów, snajperzy i quady na urodziny

2020-02-27 09:45:00(ost. akt: 2020-02-27 10:58:44)
Występ dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okartowie

Występ dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okartowie

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Ruszyły obchody 295. rocznicy nadania praw miejskich Orzyszowi. W środę (26 lutego) odbyło się uroczyste posiedzenie rady miejskiej. Podczas sesji burmistrz Zbigniew Włodkowski zachęcał do wspólnego świętowania i udziału w przygotowanych z tej okazji wydarzeniach.
Promocja książki „Arys…pamiętam takie miasto”, Mistrzostwa Quadów Przeprawowych, Walka czołgów, Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Snajperów, Piknik Militarny - to tylko niektóre z atrakcji, jakie wpisują się w obchody 295. rocznicy nadania praw miejskich Orzyszowi. W środę (26 lutego) podczas uroczystej sesji rady miejskiej odbyła się oficjalna inauguracja święta miasta. Na posiedzeniu wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Okartowie, które zaśpiewały hymn Orzysza oraz Mazurka Dąbrowskiego. Występ przygotowała dyrektor placówki Jolanta Żuber. Nie zabrakło też akcentów historycznych. Beata Szymankiewicz, dyrektor Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej odczytała Akt Nadania Praw Miejskich.

Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski mówił z kolei o wydarzeniach, które czekają mieszkańców Orzysza w najbliższym czasie. A będzie ich na prawdę dużo. Oczywiście nie zabraknie tych największych imprez, czyli Biegu Tygrysa oraz Walki Czołgów, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Wierni tradycji”. Imprezie będzie towarzyszył pokaz kawalerii w mundurach z okresu wojny polsko–bolszewickiej. Oprócz tego będzie też coś dla miłośników sportów ekstremalnych. Już po raz 3. odbędą się III Mistrzostwa Quadów Przeprawowych Gminy Orzysz pod hasłem „Historia Poligonowych Szlaków”. Z kolei po raz pierwszy zorganizowane zostaną elitarne Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Snajperów. Warto również dodać, że Orzysz będzie gospodarzem wojewódzkich obchodów Święta Policji czy inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2020 na Warmii i Mazurach.

To wszystko za kilka miesięcy. Tymczasem już 3 marca o godz. 18.00 w Muzeum Wojska Wojskowości i Ziemi Orzyskiej odbędzie się spotkanie urodzinowe z okazji jubileuszu, wystawa starych kart pocztowych, połączona z prezentacją nowego Wydawnictwa muzeum „Arys…pamiętam takie miasto”, prezentujące wspomnienia byłych mieszkańców zmuszonych do opuszczenia Orzysza po wkroczeniu armii czerwonej w 1945 roku oraz wystąpienie historyka Jacka Foszczyńskiego.

16 kwietnia obchody 25-lecia Mazurskiego Batalionu Saperów. Z tej okazji zaplanowano uroczystą defiladę oraz wieczorny Koncert Artystyczny Zespołu Wojska Polskiego na hali MOSiR.


Beata Smaka

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5