Pierwsze posiedzenia rad miejskich w Orzyszu i Rucianem-Nidzie

2018-11-21 15:46:35(ost. akt: 2018-11-21 18:57:41)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Za nami inauguracyjna sesja Rady Miejskiej w Orzyszu. Podczas posiedzenia, które odbyło się dziś (21 listopada), radni otrzymali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowanie.
Na czele rady stanęła Anna Pilarczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W tajnym głosowaniu jej kandydaturę poparło 10 radnych.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Orzyszu ślubowanie złożył także burmistrz Zbigniew Włodkowski. Samorządowiec w swoim wystąpieniu mówił o priorytetach na najbliższe lata. — W przypadku inwestycji, będzie realizowana bezwzględnie jedna zasada: wykonujemy tylko te inwestycje, na które otrzymamy dofinansowanie. Przed nami już chyba ostatni rok, kiedy będziemy mogli sięgnąć po fundusze unijne. Byłoby grzechem, gdybyśmy wykonywali coś z własnego budżetu (...) Bedzie tutaj tylko jeden wyjątek, czyli świetlice wiejskie. W budżecie zaplanowaliśmy każdego roku wykonanie dwóch świetlic. Pierwsze powstaną w 2019 roku — zapowiedział.

Do kluczowych w tej kadencji inwestycji burmistrz zaliczył przebudowę dróg gminnych i powiatowych. — Przygotowujemy się do przyjęcia nowego systemu modernizacji infrastruktury. Rozmowy w tej sprawie zostały podjęte z inicjatywy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Liderem projektu jest gmina Ełk. Do programu zgłosiło się około 20 samorządów. W najbliższym tygodniu musimy podjąć decyzję czy do niego przystąpimy. Będzie to program oparty na partnerstwie publiczno-prywatnym. Zakłada on przygotowanie w ciągu trzech lat wielkiego procesu modernizacji dróg gminnych, a w ciągu następnych trzech lat przebudowę odcinków o łącznej długości około 30 km — powiedział burmistrz i zaznaczył, że o szczegółach poinformuje wkrótce.

Oprócz tego priorytetami będzie budowa ciepłowni, sieci wodno-kanalizacyjnej - w tym roku będą rozpoczęte inwestycje w Mikoszach, Grądach, przy ul. Leśnej, Wierzbińskiej, Mazurskiej i Wyzwolenia. Na liście priorytetów znalazła się też m.in. przebudowa Ogródka Jordanowskiego, modernizacja stadionu miejskiego, budowa wielofunkcyjnego boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, uruchomienie domu pomocy społecznej, zakup nowego samochodu dla osp.

Zbigniew Włodkowski zapowiedział zmianę kierunku wydawania funduszy sołeckich. Jak podkreślił, on nie zniknie. Będzie w tej samej kwocie, ale zdaniem burmistrza trzeba wydawać te pieniądze mądrzej i na większe inwestycje.

Posiedzenie nowo wybranej Rady Miejskiej odbyło się również w Rucianem-Nidzie. W trakcie sesji, która odbyła się 19 listopada w ruciańskim Domu Kultury Nidzie ślubowanie złożyli nowi radni oraz burmistrz Piotr Ryszard Feliński.
Wszyscy otrzymali zaświadczenia o wyborze i ślubowali, że będą sprawować swoje obowiązki godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na uwadze dobro gminy i jej mieszkańców. Podczas obrad została wybrana przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Kręciewska i wiceprzewodniczący Mariusz Paradowski.
Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane-Nida w pierwszych słowach swojego wystąpienia pogratulował nowo wybranym radnym oraz podziękował za udział w wyborach i życzył owocnej współpracy na kolejne lata.

Jutro (22 listopada) o godz. 14.00 sesje inauguracyjne Rady Miejskiej w Piszu oraz Rady Powiatu Pisz. W piątek (23 listopada) o godz. 10.00 odbędzie się zaprzysiężenie Beaty Sokołowskiej, burmistrza Białej Piskiej.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5