Żłobek w Orzyszu otrzymał sprzęt, który ratuje życie [ZDJĘCIA]

2023-12-21 11:43:18(ost. akt: 2023-12-21 22:29:22)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

Święty Mikołaj przyszedł do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzyszu jeszcze przed świętami! Placówka otrzymała specjalistyczny sprzęt ratunkowy umożliwiający szybkie i skuteczne udrażnianie dróg oddechowych.
A o tym jak ekstremalnie ważna to kwestia, w sposób tragiczny przekonało się w ostatnich latach kilka placówek w Polsce. Za bolesny przykład posłużyć może przypadek 3-latka z Rzeszowa, który zadławił się w żłobku winogronem. Maluszkowi, niestety, nie udało się udzielić fachowej pomocy na czas.

Prezent, który ratuje życie

21 grudnia w progach ZS-P w Orzyszu pojawiła się Anna Demiańczuk, dyrektor orzyskiego oddziału Banku PKO BP. Spotkanie z dyrekcją i maluchami miało związek z akcją #PKOdzieciom, związaną bezpośrednio z zainaugurowaną w zeszłym roku inicjatywą pn. Bank Dobrych Serc. Projekt jest skierowany do najmłodszych dzieci, które ze względu na swój wiek są szczególnie narażone na zadławienia, a w konsekwencji utratę zdrowia i życia.

Dyrektor Anna Demiańczuk przekazała specjalistyczny sprzęt ratunkowy Life Vac oraz szereg innych upominków.

Zestaw umożliwia szybkie i skuteczne udrażnianie dróg oddechowych osób, które się krztuszą lub dławią. Co szczególnie ważne, jest on bezpieczny dla maluchów. Jego użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani przeszkolenia. Może być stosowany przez każdego. Jego działanie polega na zasysaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego w sposób nieinwazyjny i skuteczny – przekonuje Anna Demiańczuk.

W spotkaniu wzięli udział ponadto Beata Jażdżewska (wiceburmistrz Orzysza), Bogdan Kraszewski (dyrektor ZS-P w Orzyszu), Wioletta Bałdyga (wicedyrektor ZS-P), Agnieszka Chaberska (wicedyrektor ZS-P), Sylwia Wrzosek (opiekun SKO), maluchy ze żłobka oraz ich panie opiekunki.

Zebrani usłyszeli ponadto treść listu skierowanego bezpośrednio do nich przez Aleksandrę Mazur (prezes Fundacji PKO Bank Polski) oraz Dariusza Szweda (prezes Zarządu PKO Banku Polskiego).

Oby ten sprzęt nigdy, przenigdy nie musiał być użyty. Czujemy się jednak zdecydowanie spokojniejsi gdy już jest i u nas. Zapewnienie możliwie największego poziomu bezpieczeństwa naszym podopiecznym to dla nas absolutny priorytet – podsumowuje dyrekcja ZS-P w Orzyszu.

Kamil Kierzkowski


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5