W Ornecie chronią bioróżnorodność parku
2021-09-26 20:10:56(ost. akt: 2021-09-30 08:22:49)
W Ornecie udało się w jednym projekcie połączyć trzy najważniejsze cechy: wygodę, estetykę i ochronę środowiska naturalnego. 19 września oddano do użytku park miejski po rewaloryzacji i rewitalizacji. Koszt inwestycji to 2.565.882,36 złotych.
W ramach projektu „Rewaloryzacja i rewitalizacja Parku Miejskiego w Ornecie” wykonano m.in. wielkopowierzchniowe zagospodarowanie terenu zielenią, agorę przyrodniczą z miejscami do siedzenia i sceną, hotele dla owadów - zapylaczy, ścieżki edukacyjne przy ciągach pieszo–rowerowych, plac zabaw, siłownię zewnętrzną, pergole, drewniane podesty widokowe z ławkami, podjazd dla niepełnosprawnych, małą architekturę, oświetlenie alejek i placów wraz z monitoringiem, tablice informacyjne, chody terenowe, remont kładek nad ciekiem wodnym, rozwieszenie budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy.
— Teren Parku od strony ul. Wodnej jest dostępny dla osób niepełnosprawnych — dodaje Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel. — Realizacja projektu, obok wprowadzenia bioróżnorodności oraz poprawy estetyki przestrzeni publicznej, pozwoliła na udostępnienie kolejnego obszaru zielonego mieszkańcom do wypoczynku i całorocznej rekreacji.
Inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 1.671.785,95 zł (co stanowi 85% wartości) oraz z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w kwocie - 675.072,00 zł. Projekt jest więc też doskonałym przykładem gospodarności lokalnych władz.
Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała w marcu ubiegłego roku firma P.H.U. PS-BUD Agnieszka Sieniuć spod Górowa Iławeckiego – (Lider konsorcjum) i BUDMA Sp. z o.o. w Lidzbark Warmiński (Partner konsorcjum).
Bardzo istotne w przypadku tego projektu było zachowanie bioróżnorodności na tym terenie i odpowiednie przygotowanie edukacyjno – turystycznych szlaków.
Stąd łąki kwietne, służące schronieniu hotele dla owadów zapylających rośliny, czy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy.
Stąd łąki kwietne, służące schronieniu hotele dla owadów zapylających rośliny, czy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy.
Podczas realizacji tej inwestycji dokonano badań obecnych w parku zwierząt. Na szczególną uwagę zwraca fakt stwierdzenia skójki gróboskorupowej. To gatunek słodkowodnego małża z rodziny skójkowatych, który obecnie zanika w całej Europie.
Prace wykazały też obecność płazów i gadów. Stwierdzono gatunki szeroko rozpowszechnione, aczkolwiek podlegające ochronie. Spośród płazów zinwentaryzowano ropuchę szarą Bufo bufo, żabę trawną, moczarową, jeziorkową i wodną.
Gady reprezentuje jaszczurka żyworodna. Ze stwierdzonych gatunków najciekawszym jest niewątpliwie żaba moczarowa, a to za sprawą jej zachowań godowych. W ich trakcie samce przybierają charakterystyczne barwy. Grzbiet i boki ciała stają się intensywnie niebieskie.
Prace ornitologiczne wskazały na obecność w orneckim parku 24 gatunków ptaków. Z czego 22 objęte są ochroną ścisłą na podstawie prawa polskiego, a dwa z nich dodatkowo prawem europejskim, to błotniak stawowy i gąsiorek.
Na zrewitalizowanym terenie znajdują się także osobniki, które są charakterystyczne dla terenów związanych ze środowiskiem wodnym – ma na to wpływ głównie bliskość Jeziora Mieczowego.
Do tych należą: krzyżówka, łabędź niemy, zimorodek, ale także wykorzystujące strefy trzcin i roślin przybrzeżnych rokitniczka, potrzos, łozówka, błotniak stawowy.
Ciekawostką jest też to, że prace inwentaryzacyjne potwierdziły występowanie nietoperzy. Można w tym miejscu zaobserwować takie nietoperze jak: mroczek późny , karlik większy, karlik malutki , karlik drobny i borowiec wielki. Stwierdzone gatunki są ściśle chronione.
Zróżnicowanie siedliskowe parku sprawia, że możliwa jest tu koegzystencja gatunków wykorzystujących bardzo zróżnicowane środowisko.
Warto wspomnieć, że nietoperze są niezwykle pożyteczne. Zjadają mnóstwo owadów, w tym uciążliwych komarów. Pojedynczy nietoperz może ich zjeść nawet 2000 w ciągu jednej doby!
Jak wspomnieliśmy w ramach prac dokonano wywieszenia budek lęgowych dla ptaków oraz budek dla nietoperzy.
Z racji, że na terenie parku brak jest dużych, dziuplastych drzew, które by mogły stanowić naturalne schronienia dla zwierząt, wywieszenie budek pozwoli na polepszenie kondycji lokalnych populacji, zwiększenie bazy siedliskowej, zabezpieczenie ich trwania na tym ternie, co ma bardzo istotne znacznie.
Stworzono także miejsce lęgowe dla zimorodka. Ptak ten gnieździ się w norach, stąd też na skarpie odsłonięto fragment gruntu, aby w przyszłości zimorodek mógł wykopać sobie w tym miejscu norkę i założyć gniazdo.
Jak widać rewitalizacja Parku Miejskiego w Ornecie przyczynia się nie tylko do tego, że mieszkańcy mają wspaniałe miejsce do rodzinnego wypoczynku, ale też w istotny sposób chroni nasze naturalne środowisko.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez