IV Wystawa Warmińskiej Pracowni Ikony

2020-07-06 12:16:30 (ost. akt: 2020-07-06 12:36:51)

Autor zdjęcia: Katarzyna Moro

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Orneckie „Agrorelaks” zorganizowało wystawę ikon w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie k/Ornety.
Uroczyste otwarcie odbyło się 5 lipca br. Było to możliwe dzięki współpracy z Gminą Orneta finansującą od wielu lat część działań stowarzyszenia, w tym obecną wystawę. Do sukcesu przedsięwzięcia – rosnącego z roku na rok zainteresowania wystawą, a także Sanktuarium w Krośnie k/Ornety, przyczynia się również współpraca stowarzyszenia z ks. Michałem Rosengartem, kustoszem i opiekunem obiektu oraz Scholą Węgajty i Grupą Agathos.

Obrzęd poświęcenia ikon uświetniły śpiewy bizantyjskie i gregoriańskie w wykonaniu Scholi Węgajty. Dodają one niecodziennej powagi uroczystości przyciągając co roku pielgrzymów z różnych stron Warmii.

Kilka dni temu zakończyły się także III już Warsztaty Ikonograficzne w powstającej Krośnieńskiej Pracowni Ikony. Wzięli w nich udział ikonografowie warmińscy oraz grupa ikonografów z innych części Polski. Opiekunami działań, po raz trzeci, byli Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Bartosz Bremer z Grupy Agathos.

Z inicjatywy Scholi Węgajty powstaje film dokumentujący śpiew bizantyjski oraz pracę ikonografów, którego autorem jest Wojciech Czerniewicz, ornecianin.

Wystawa potrwa do 15 sierpnia 2020 r., czynna będzie, w ciągu tygodnia, w godz. od 9.00 do 18.30, w soboty i niedziele od 11.00 do 19.00. Serdecznie zapraszamy na wystawę i kończący ją 15 sierpnia występ Scholi Węgajty z Akatystem ku czci Bogarodzicy.

Autor tekstu: Prezes Stowarzyszenia Orneckiego „Agrorelaks” – Jolanta Maria Wagner.

Autor fotografii: Katarzyna MoroTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5