Kobieta spod znaku różnorodności

2019-07-09 14:30:49 (ost. akt: 2019-07-09 14:33:24)

Autor zdjęcia: Justyna Podleś

Pięćdziesiąt dzieł, trzydziestu artystów, jeden wieczór, jedna galeria sztuki, w której centralne miejsce odegrała kobieta. O co chodzi? W miniony piątek 5 lipca 2019 r. w Galerii Art-Nova przy ul. Rycerskiej w Ornecie odbył się wernisaż wystawy „La femme – kobieta inspiracją w sztuce” ze zbiorów Mazurskiej Fundacji Sztuki Art-Progress.
Wystawa scaliła różnorodne skrajne szczegóły, którymi różnią się od siebie niewiasty. Kobiety zostały „przyłapane” przez polskich i światowych twórców w różnorodnych sytuacjach, przedstawione z różnorodnych perspektyw, ujawniły różnorodne oblicza, a przy tym wszystkim w odsłonie wystawy nadal pozostały kobietami.

Jak wyjaśnia pan Dariusz Matyjas, właściciel kolekcji: „Z artystycznego punktu widzenia okres przedstawienia kobiet należałoby podzielić na dwa etapy. Pierwszy zawierający się od średniowiecza, poprzez oświecenie, romantyzm, do akademizmu.

W tym czasie kobieta miała symbolizować wzniosłość. Była zbiorem cech najwyższych. Prezentowano ją jako świętość, jako piastunkę domowego ogniska, jako boginię (…) Sztuka nie stoi w miejscu, tylko ciągle się zmienia, rozwija (…)

Po akademizmie natura i postać kobiety zaczęła być postrzegana inaczej (…) Impresjonizm, postimpresjonizm, ruch dada, kubizm i inne kierunki postępujące naprzód ukształtowały odmienny, diametralnie różny wizerunek kobiety (…) i w zasadzie to trwa do dnia dzisiejszego.

W niektórych z prac nie mówimy już o ideale i kanonie piękna. U Beksińskiego, np. widzimy kobietę „truchło” – postać wyjętą jakby z trumny, z krypty. Czy to jest piękne? Piękno jest w oku patrzącego.

Kobieta pająk w wykonaniu Salvadora Dali, czy totalny surrealizm u Bouche (…) Oczywiście musimy mieć świadomość, że sztuka się zmienia, ideały nie trwają wiecznie, nie są niezachwiane, a kobieta idealna może dla każdego z nas wyglądać inaczej.”

Wystawa potrwa do końca wakacji. Co jeszcze może nas zaskoczyć w Galerii Art-Nova? Szczegóły zdradza kolekcjoner Dariusz Matyjas: „Pablo Picasso – jeden z przedstawicieli kubizmu… na wystawie jednak można poznać twórczość, z której zasłynął w późniejszym okresie, porównywaną do dziecięcej, prostej, dynamicznej, pochodzącej z wnętrza duszy” (…)

„Klasyka rysunku w wykonaniu Andrzeja Strumiłły” (…) „Zabawa kolorem i dynamiką u Anny Thornhill” (…) „Czarno białe fotogramy Patryka Kościółko – akty urzekającej kobiety ubranej w światłocień” (…)

„Dzieła pochodzące z socrealizmu, uświadamiające, że to wcale nie walory kobiecego ciała były najważniejsze, a właśnie pracowitość kobiety – kobieta, która pomaga, pracuje w polu, w sadzie, kobieta karmiąca dzieci, pracująca w kuchni.”

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wystawą.

Godziny otwarcia Galerii Art-Nova przy ul. Rycerskiej w Ornecie:
poniedziałek-piątek: 10.00 – 17.00,
sobota, niedziela: 10.00 – 15.00.
M.K.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5