La Femme – kobieta inspiracją w sztuce

2019-07-01 12:07:41 (ost. akt: 2019-07-01 12:12:19)
Tym razem w Galerii Art-Nova przy ul. Rycerskiej w Ornecie weźmiemy pod lupę i przyjrzymy się z bliska kobietom będącym inspiracją w sztuce. Już 5 lipca o godz. 18.00 prześledzimy w jaki sposób zmieniał się obraz postrzegania ideału i kanonu kobiecego piękna w kolejnych epokach.
Wystawa „La Femme – kobieta inspiracją w sztuce” z Mazurskiej Fundacji Sztuki Art.-Progress, z kolekcji Dariusza Matyjasa będzie połączeniem skrajności, różnorodnych oblicz, temperamentów i uosobienia kobiet.

W jej odsłonie pojawi się kobieta zmysłowa, tajemnicza istota, w pełnym rozkwicie, niepokorna, eksponująca swoje walory, naga — będąca pięknem ale przede wszystkim prawdą — temat bez skrępowania poruszany w licznych aktach Jima Jonsona, Anny Thornhill, Macieja Pawlikowskiego.

Z drugiej zaś strony kobieta ujawni się także jako spektrum cech delikatności, subtelności, wrażliwości, czułości, dobrego serca - delikatna i krucha, miłująca piękno tego świata.

Kobiety o delikatnej urodzie, ale jednocześnie pewne siebie będzie można podziwiać na litografiach Augusta Renoira, natomiast pośród bajkowych scenerii w dziełach Chagalla. Z prezentacji dowiemy się wielu ciekawostek o płci pięknej.

Śledząc poszczególnych artystów i ich dzieła odkryjemy: dzielną dumną kobietę w drzeworycie Durera „Męczeństwo św. Katarzyny”, poświęcającą życie za swoje ideały i wiarę, zestawienie młodości, pewności siebie i dumy ze starością w drzeworytach Pawła Stellera i rysunkach Marleny Witkowskiej, sceny z prawdziwego, wiejskiego życia codziennego pełnego trudów i znojów kobiet przy pracy — Stefana Rassalskiego, czy Stanisława Raczyńskiego, a także troskliwą, opiekuńczą, matkę karmiącą Władysława Żurawskiego.

Ciekawą metaforą i zaskoczeniem dla wielu z odbiorców sztuki mogą okazać się kobiety postępujące zgodnie z mroczną naturą swojej duszy, często uznawane za złe, błądzące pojawiające się w grafikach Starowieyskiego, czy Dalego jako grzyboidy i pająki.

Jaką jest właściwie z artystycznego punktu widzenia kobieta idealna? Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie zapraszamy do orneckiej galerii sztuki od 5 lipca 2019 r. do 30.08.2019 r.
M.K.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5