Twórczość Kreatywnych Odkrywców w Galerii Art-Nova [ZDJĘCIA]

2019-06-19 13:53:49 (ost. akt: 2019-06-19 13:58:24)

Autor zdjęcia: Eliza i Jan Kołkowscy

W miniony piątek w Galerii Art-Nova w Ornecie odbył się całkiem inny wernisaż… Inny, ponieważ uczestnicy grupy artystycznej, pn. „Kreatywni odkrywcy” funkcjonującej przy Miejskim Domu Kultury w Ornecie, pod okiem instruktor – artystki Iwony Dombek Rybczyńskiej zaprezentowali artystyczny plon pracy swojego ostatniego projektu.
Barwnymi, bogatymi w detale, dobrze rozbudowanymi pod względem kompozycji pracami dzieci opowiedziały nową, interesującą opowieść o dorobku twórczym Zofii Stryjeńskiej - jednej z najbardziej znanych artystek - plastyków dwudziestolecia międzywojennego.

Jak to się stało, że kreatywni stworzyli całkiem nową jakość dzieł dobrze znanych? „Dzieciom trzeba dać naprawdę dużą swobodę, wtedy rodzą się naprawdę wspaniałe pomysły, a kreatywność diametralnie wzrasta, oczywiście jest tak w każdej sferze życia, nie tylko w sztuce.” - tłumaczy instruktor grupy, artystka Iwona Dombek Rybczyńska.

Wystawa zainspirowana jest folklorem, elementami słowiańskimi osadzonymi w tradycji polskiej wsi, odzwierciedla życie, pracę oraz spędzanie czasu wolnego na wsi. Jak naprawdę wyglądały zajęcia podczas których dzieci tworzyły swoje obrazy, uświadamia artystka: „Dzisiejsza wystawa to prace wzorowane na dziełach innego artysty, wzorowane, ale nie kopiowane, widziane dziecięcym wzrokiem (…) ale przede wszystkim to ogrom włożonej pracy.

Wydawać by się mogło, że jest to jedno, bądź dwa spotkania (…) tak nie jest.

Aby wszystko ładnie się komponowało wymaga to konsekwencji i czasu. To mnóstwo co wtorkowych, godzinnych spotkań, podczas których występowały trudne momenty znużenia i zmęczenia, jednak zawsze powtarzałam swoim podopiecznym, żeby byli cierpliwi, skupieni i pracowali do samego końca, aby obraz był bardzo dobry, a efekt końcowy imponujący – dla nich, dla mnie jako instruktora, jak również dla Państwa.”

Dzieci zapytane o pierwsze wrażenia i reakcję na zadany przez panią instruktor temat pracy odpowiadały: „Będzie trudno.”„Będzie wiele barw.”„Będzie dużo pracy.” Jednak efekt końcowy odzwierciedla niepowtarzalny styl, doskonałą kondycję artystyczną młodego pokolenia, a przede wszystkim wysoki poziom edukacji plastycznej.

Jak zapewnia i podkreśla Iwona Dombek Rybczyńska: „Te prace mają poziom odpowiedni, ładnie się komponują, chodzi tutaj o kompozycję, o dobór barw (…) Jako instruktor dążę do tego by ten temat dziecięcy był maksymalnie skierowany do dorosłego widzenia malarstwa, żeby to nie było dziecinne przedstawienie obrazu (…) to jest ważne żeby te obrazy były jak najbardziej dorosłe, profesjonalne, z duszą i sercem, i myślę że takie są (...) w mojej ocenie dzieci w pełni wywiązały się z postawionego przed nimi zadania (…) zawsze jestem dumna z dzieci (…) sprawia mi to niesamowitą radość i na tym mi najbardziej zależy, żeby dzieci się rozwijały (…) żeby miały swobodę i przekazywały swoje uczucia, emocje, a na głębsze rozmyślania przyjdzie jeszcze czas (…)”

Wystawa prac grupy artystycznej Kreatywni Odkrywcy, pn. „Zofia Stryjeńska inaczej…” dostępna w Galerii Art-Nova przy ul. Rycerskiej w Ornecie do 28.06.2019 r. Zapraszamy.
M.K.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5