Prolog – kobieta nie do końca oczywista

2019-03-13 14:02:42 (ost. akt: 2019-03-13 14:06:03)

Autor zdjęcia: Fot. Eliza i Jan Kołkowscy oraz Justyna Podleś

Artystka Iwona Dombek – Rybczyńska wraz z uczestniczkami Grupy Artystycznej Prima przygotowała w Galerii Art-Nova w Ornecie niespodziankę doskonale wpisującą się w klimat Dnia Kobiet. 8 marca w lokalnej galerii sztuki przy ul. Rycerskiej odbył się wernisaż wystawy, pn. „Prolog”.
Artystka Iwona Dombek – Rybczyńska wraz z uczestniczkami Grupy Artystycznej Prima przygotowała w Galerii Art-Nova w Ornecie niespodziankę doskonale wpisującą się w klimat Dnia Kobiet. 8 marca w lokalnej galerii sztuki przy ul. Rycerskiej odbył się wernisaż wystawy, pn. „Prolog”.

Autorkami prezentowanych obrazów były mieszkanki Ornety: Iwona Dombek – Rybczyńska, Aneta Fabisiak, Dorota Krasińska, Paulina Mikielewicz, Marta Bratkowska, Agata Plewa, Marzena Turkowska, Karolina Paplińska oraz Agnieszka Szyszko.

Jak wyjaśniła mentorka grupy Iwona Dombek – Rybczyńska: „Prolog jest wprowadzeniem, preludium, rozpoczęciem, taką naszą inicjacją artystyczną. Jest to nasza druga wystawa. Pierwsza była początkiem, a ta jest takim rozwinięciem artystycznym wizji uczestniczek, moich podopiecznych, moich ukochanych dziewczyn, które uwielbiam, i z których jestem niezmiernie dumna. (…) Co jest bardzo ważne, mamy w wejściu głównym dwie piękne niewiasty, dwa manekiny, które wprowadzają Państwa w nagość. Ktoś zapyta dlaczego są nagie? Bo od nagości wszystko się zaczyna. (…) To kobieta, od której wszystko się zaczyna. (…) Wierzę głęboko w to, że „Prolog” jest naszym rozpoczęciem, które będzie obfitowało w niezwykłe dzieła, którymi co roku będziemy mogły się z Państwem podzielić w tej galerii. Wierzę też głęboko w to, że będziemy mogły się wystawić z naszymi pracami nie tylko tu. Tego nam życzcie i bardzo w to wierzcie.”

Prima funkcjonuje już dwa lata jako jedna z sekcji artystycznych Miejskiego Domu Kultury w Ornecie. Początkujące artystki przez kolejny rok pracy pobudziły wiarę we własne możliwości i coraz łatwiej spełniają się w sztuce.

Włożyły wiele wysiłku w to, żeby postawić na siebie, na rozwój artystycznych pasji.

Jak mówi Dorota Krasińska – uczestniczka Primy: „Jesteśmy bardzo podekscytowane, ponieważ jest to jeden z ważniejszych dni w naszym życiu. Trochę jak gdyby obnażamy się przed Państwem z naszą twórczością. Podczas pracy towarzyszy nam mnóstwo emocji, również takich ulotnych i tych trudnych, bo przelanie na płótno tego co chciałybyśmy przekazać jest także ciężką pracą. Czasami pokazuje, że niestety jeszcze nie mamy takiego warsztatu i to jeszcze nie wszystko czego możemy się nauczyć. Często z euforii wpadamy we frustracje (…) pozytywne doświadczenia, jak i te mniej przyjemne dostarczają nam jednak radości, ponieważ uczymy się wielu rzeczy i otwieramy na nowe rzeczy.”

O czym tak naprawdę jest wystawa?
Jakich prawd o kobietach możemy się doszukać w prezentowanej twórczości?

Kontynuując swoją wypowiedź wyjaśnia nam Dorota Krasińska: „Myślę, że kobieta chyba dla wszystkich bywa często nieodgadnioną, jest trudna do zrozumienia, potrafi wcielić się w każdą sytuację, w każdą rolę.

Potrafi być tu w koszuli i w szpilkach, w domu w dresach i z dzieckiem na ręku, na imprezie w sukience i z kieliszkiem wina, i takie właśnie są kobiety.

Są inspirujące, są tematem „rzeką”, dlatego się na nich skoncentrowałyśmy i myślę, że jest to początek tego co można było by o kobietach powiedzieć (…) Chciałybyśmy skupić się bardziej na emocjach.

Emocje, zawarte w tych obrazach na pewno przedstawiają nas same, bo w każdej z nas drzemie co innego, każda z nas ma inne przeżycia, doświadczenia, myśli (…) Nie muszą być to emocje, które są teraz.

Są to również emocje, które towarzyszyły nam przez całe życie i dopiero je uwalniamy (…) W każdej z tych postaci, które tu możecie zobaczyć ukryta jest jakaś opowieść.

Bohaterki prac o czymś mówią, coś czują i każdy może interpretować to zupełnie inaczej. Myślę, że (…) właśnie o to chodzi żeby każdy z nas znalazł w tym wszystkim coś dla siebie.”

Zapraszamy serdecznie do Galerii Art-Nova w Ornecie w środy w godzinach 12.30 – 16.30 oraz we czwartki w godzinach 11.30 – 15.30. Wystawa o kobietach czynna do końca marca.
Organizatorki


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pati #2696954 | 87.205.*.* 13 mar 2019 14:42

    A na na tą ponurą pogodę polecam https://inka.pl/pl/przepisy/inka-z-miode m/ref1504

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5