Nowa wieża ciśnień w Olsztynku już otwarta

  Artykuł sponsorowany
Wieża ciśnień w Olsztynku

Wieża ciśnień w Olsztynku

Autor zdjęcia: mat. prasowe Urząd Miejski w Olsztynku

Sezon turystyczny w pełni, a na odwiedzających powiat olsztyński czekają atrakcje. Z burmistrzem Olsztynka Mirosławem Stegienko rozmawiamy o uroczystym otwarciu wieży ciśnień i inwestycjach w gminie Olsztynek.

— Wygląda na to, że to bardzo pracowity lipiec w Olsztynku. Trwają remonty, a w piątek czeka nas długo oczekiwane otwarcie zmodernizowanej wieży ciśnień.


— W piątek otwarcie wieży ciśnień, a przed nami ostatnie przygotowania do obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się 1 sierpnia. O godzinie 17 odbędzie się uroczysty apel na Placu św. Piotra. Zapraszam również mieszkańców na seans filmowy "Miasto 44" o godzinie 18 w kinie Grunwald. Tradycyjnie już zaprosimy naszego mieszkańca, uczestnika powstania. Jeśli stan zdrowia pozwoli, po raz kolejny weźmie udział osobiście w wydarzeniu. W przypadku wieży ciśnień otwarcie zaplanowaliśmy na piątek, z udziałem zaproszonych gości, choć oczywiście z powodu COVID-19 liczba osób na otwarciu jest ograniczona. Pełne otwarcie dla mieszkańców planujemy już od przyszłego tygodnia. Teraz kiedy zniesiono obostrzenia, chcemy przyspieszyć pewne prace, by zakończyć zadania. Na szczęście jak dotąd w Olsztynku nie odnotowano żadnych zakażeń koronawirusem.

— Przypomnijmy, że data otwarcia musiała być przesunięta z powodu pandemii.


— Tak, wiem, że mieszkańcy czekają z niecierpliwością na rozpoczęcie nowego istnienia wieży, by można było wejść do środka, wjechać na platformę widokową, z której będzie można podziwiać panoramę Olsztynka. Na otwarcie czekają również osoby, które spędzają wakacje w gminie Olsztynek, bo tutaj mają rodziny lub też wypoczywają w domkach letniskowych. Zrobimy wszystko, by w czasie wakacji budynek był udostępniony mieszkańcom i turystom. Planujemy też wyznaczyć dni, w czasie których będzie można podziwiać panoramę Olsztynka w określonych godzinach również nocą. Takiej możliwości nie było wcześniej. Chcielibyśmy, by było to możliwe już w sierpniu, kiedy na niebie będzie można oglądać spadające Perseidy. Oczywiście funkcjonowanie wieży będzie wiązało się również z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, m.in. obowiązkowym zakładaniem maseczek. Będą też obowiązywały limity osób, które mogą jednocześnie przebywać na tarasie widokowym.


Obrazek w tresci


— Jak wspomnieliśmy wcześniej w naszych rozmowach, wieża ciśnień miała być atrakcją już w tym sezonie turystycznym.


— Tak, oczywiście, musieliśmy wywiązać się z zobowiązań, które podpisaliśmy przy zawieraniu umowy. Po rewitalizacji budynek zyskał nie tylko taras widokowy. W jej wnętrzu znalazła się również m.in. sala konferencyjna z zapleczem sanitarnym. Będą odbywać się szkolenia i spotkania. Wieża jest siedzibą Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej. Trwają już zajęcia, z zachowaniem wszystkich zasad zalecanych przez sanepid.


Obrazek w tresci

— Trzeba też dodać, że obecnie trwa modernizacja Kina Grunwald w Olsztynku.


— Wcześniej, dzięki pozyskanym środkom na cyfryzację kina z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), kino ma nowy sprzęt. Obecnie Kino „Grunwald” w Olsztynku wyposażone jest m.in. w projektor kinowy, nagłośnienie Dolby Surround, ekran do projekcji 3D wraz z okularami oraz pozostały sprzęt. W tym roku trwa realizacja projektu OBO „Modernizacja holu z łazienką, renowacja foteli oraz wymiana nagłośnienia w Kinie „Grunwald”. Nowe fotele i nagłośnienie już zamontowano, ale teraz odbywa się druga część zadania, czyli wykonanie remontu łazienek i holu kina „Grunwald” i udogodnień dla niepełnosprawnych.

— Olsztynek w lipcu otrzymał również wsparcie rządowe.


— Promesę na ponad 700 tys. złotych podpisaną przez premiera Mateusza Morawieckiego przekazał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Powiat olsztyński oraz gminy go tworzące to najwięksi beneficjenci środków z rządowego tzw. Funduszu Inwestycji Samorządowych. Fundusz Inwestycji Samorządowych, zwany „tarczą inwestycyjną dla samorządów”, ma zrekompensować samorządom terytorialnym ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronawirusa. Otrzymane środki samorządy będą mogły przeznaczyć na szeroko rozumiane inwestycje, na przykład na drogi, chodniki, żłobki, kanalizacje itp. Mogą one także stanowić wkład własny przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu z innych programów. Środki te będzie można wydatkować do końca 2022 roku. W przypadku gminy Olsztynek myślimy, by środki przekazać na inwestycje związane z infrastrukturą wodociągową czy drogową, czyli te, które poprawią komfort życia mieszkańców. Wręczone promesy mają zostać zrealizowane przez rząd po wakacjach, wtedy to pieniądze powinny trafić już do kas samorządów. Prace nad rozdysponowaniem tych środków rozpoczną się wiec również po wakacjach, ponieważ związane jest to z określonymi procedurami, m.in. napisaniem kolejnych wniosków. Myślę jednak, że jak wspomniałem wcześniej, skoncentrujemy się na inwestycjach, które ułatwią codzienne funkcjonowanie naszym mieszkańcom.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5