Olsztynek z nową atrakcją turystyczną - już oficjalnie

2020-07-24 20:33:20(ost. akt: 2020-07-25 00:18:54)
Wieża ciśnień w Olsztynku czeka na turystów

Wieża ciśnień w Olsztynku czeka na turystów

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Taras widokowy, sala konferencyjna, a nawet ścianka wspinaczkowa. W piątek, 24 lipca oficjalnie otwarto odrestaurowaną wieżę ciśnień w Olsztynku.
To ważna chwila dla Olsztynka - podsumował w czasie otwarcia burmistrz Olsztynka - Mirosław Stegienko. - Powstał obiekt kulturowy i kultowy.

Wieża jest dziś, obok skansenu, jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Olsztynku i jej remont był strzałem w dziesiątkę. Dzięki inwestycji rozbudowano m.in. część pomieszczeń parteru wieży. Znalazła się tam sala konferencyjna i pomieszczenia socjalne i techniczne. Wymieniono stolarkę okienną, posadzki, wykonano izolację przeciwwilgociową i termiczną, nowe stropy. W przedsionku rozebrano stare schody, a w ich miejsce wybudowano nowe. W samej wieży drewniane schody wymieniono na żelbetowe. W odnowionej wieży jest winda, którą można wjechać do punktu widokowego. Nad salą wielofunkcyjną, która pełni m.in. rolę konferencyjnej, powstał z kolei zielony taras.


W piątek, 24 lipca władze Olsztynka uroczyście i oficjalnie ogłosiły, że wieża czeka już na mieszkańców. Wydarzenie nie mogło odbyć się wcześniej z powodu pandemii.
W otwarciu wziął udział m.in. Andrzej Abako, starosta Powiatu Olsztyńskiego, Zbigniew Cieciuch, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Dariusz Barton, warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków, Jacek Kostka, prezes zarządu stowarzyszenia "Polskie Miasta Cittaslow", Bożena Cybulska, dyrektor biura stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow, Artur Wrochna, członek zarządu Powiatu Olsztyńskiego. Obecni byli przedstawiciele miejskich instytucji, m.in. Ewa Szerszeniewska, dyrektor MOPS w Olsztynku, a także Katarzyna Waluk, dyrektor olsztyneckiego Miejskiego Domu Kultury, a także przedstawiciele wykonawcy - Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego ROMBUD. O historii wieży opowiedział Bogumił Kuźniewski, pasjonat historii z Olsztynka. Odczytano również wiersz Janiny Dobrowolskiej, dawnej mieszkanki Olsztynka, obecnie Berlina, która napisała wiersz o wieży.
Występowały zespoły z olsztyneckiego Miejskiego Domu Kultury, a na wszystkich gości czekał okazały tort.
A już od przyszłego tygodnia obiekt będzie otwarty dla turystów i mieszkańców.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xd #2954093 | 83.13.*.* 30 lip 2020 07:24

    Brawo za pomysł!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5