Olsztynek - miasto dobrego życia

2019-07-31 12:19:55(ost. akt: 2019-07-31 13:02:20)
Wieża ciśnień w Olsztynku

Wieża ciśnień w Olsztynku

Autor zdjęcia: mat. prasowe

— W miasteczkach Cittaslow na całym świecie życie płynie powoli. To miasta dobrego życia, które coraz częściej doceniają jego mieszkańcy — podkreśla Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka.
— Olsztynek jest w sieci Cittaslow od 2012 roku. To duże wyróżnienie dla miasta?
— Zanim Olsztynek znalazł się w gronie miast sieci Cittaslow, musieliśmy spełnić wiele warunków. Nasze członkostwo w sieci poprzedziło wiele starań. Więc tak, przynależność do międzynarodowej sieci miast dobrego życia jest dla nas ważna.

— Olsztynek jest dziś w sieci Cittaslow. Czy to pomogło w promocji miasta?
— W miastach Cittaslow zwiększa się ruch turystyczny i rzeczywiście członkostwo w sieci pomaga w promocji miejscowości. To wynika również z tego, że sieć Cittaslow dzieli się na krajową i sieć międzynarodową, w której są miasta włoskie, australijskie, portugalskie. Trzeba podkreślić, że dzięki dofinansowaniom z UE udało się stworzyć wiele ciekawych miejsc. Poprawiając m.in. infrastrukturę starówek w miastach tak naprawdę otworzyliśmy się na turystów. Wiele osób odwiedzając Mazury przyjeżdża również do Olsztynka. Miasteczka sieci Cittaslow wzajemnie się promują. Na każdym kroku podkreślamy nasze, lokalne osiągnięcia, walory miasteczek Cittaslow. Także po to, by coraz większą wiedzę o miasteczkach Cittaslow mieli również jego mieszkańcy.

— Co łączy miasteczka Cittaslow na całym świecie?
— Fakt, że dzięki temu, że jesteśmy w sieci, promujemy również określony styl życia. W miasteczkach Cittaslow na całym świecie życie płynie powoli. To miasta dobrego życia, ale również takie w których na mieszkańców czeka praca.

— Olsztynek dziś ma nie tylko festiwal Cittaslow, ale wiele innych wydarzeń. Przybywa mu atrakcji turystycznych.
— Nie tylko. Ideą miast należących do sieci Cittaslow jest również stawianie na rozwój inicjatyw społecznych, powstawanie stowarzyszeń, promowanie aktywności mieszkańców. Dzięki tej aktywności mogą powstawać projekty społeczne, pomysły. To koncepcje, które mogą zmienić nie tylko obraz dzielnicy, ale też ulicy. Miasteczka Cittaslow są przyjazne mieszkańcom, gdzie są atrakcje turystyczne, można zjeść potrawy regionalne, które nie są produkowane na masową skalę. Zależy nam na tym, żeby miasto zmieniać dbając o historię, ale nie uciekając od nowoczesności. Idea Cittaslow nieprzypadkowo powstała we Włoszech. Małe włoskie miasteczka mają swój klimat.

— Już niedługo Olsztynek będzie miał też nową atrakcję turystyczną — odremontowaną wieżę ciśnień.
— Koszt rewitalizacji wyniesie 5 milionów złotych, a inwestycja jest finansowana ze środków sieci Cittaslow. Dzięki temu powstanie m.in. antresola widokowa. Budynek będzie miał także windę, która ułatwi dostęp do obiektu m.in. osobom niepełnosprawnym. Wieża ma niepowtarzalny, ośmioboczny kształt wyróżniający się w panoramie miasta. Cieszę się, że po ponad stu latach istnienia olsztynecka wieża ciśnień zostanie odnowiona. Zmieni się również jej przeznaczenie, tak aby mogła służyć ponownie miastu, naszym mieszkańcom, ale także turystom. Wieża ma niemal 35 metrów wysokości, z jej szczytu będzie można oglądać panoramę miasta. Nasi mieszkańcy dopytywali się o ten remont od dawna. Po modernizacji i rozbudowie znajdzie się tutaj również sala konferencyjna z zapleczem sanitarnym. Będą odbywać się tam szkolenia i spotkania. Wieża stanie się siedzibą Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej, będą odbywały się tutaj spotkania dla mieszkańców, ale również aktywizujące środowisko lokalne.

— Z czego mogą być dumni mieszkańcy Olsztynka?
— Zawsze podkreślaliśmy to, że to właśnie Olsztynek jest siedzibą skansenu. Teraz, dzięki przynależności do sieci Cittaslow mamy możliwości, by dalej rozwijać się i stworzyć warunki życia przyjazne naszym mieszkańcom.

— By mieszkańcy zostali, wybrali Olsztynek jako miejsce do życia?
— Jeszcze do niedawna z Olsztynka wyjeżdżali ludzie młodzi, którzy nie widzieli tutaj swojej przyszłości. W tej chwili mamy dobre połączenie, zarówno kolejowe i drogowe z Olsztynem, Gdańskiem i Warszawą, wiele osób dostrzega walory życia w Olsztynku. To możliwość życia w miejscu, gdzie nie ma takiego pędu życia, nie ma korków, jest czyste powietrze i bliskość natury. Dziś widzimy, że ten trend jednak się zatrzymał. Wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy warto wyjeżdżać, skoro na miejscu są warunki do życia, jest praca. I to cieszy.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ortelsburg #2770265 | 5.173.*.* 31 lip 2019 16:13

    Gratuluję pomysłu z wieżą ciśnień. Szkoda, że w sąsiednim Szczytnie nic nie można zrobić z podobnym obiektem.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5