Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Psycholog – wróg czy przyjaciel?

Często słysząc, że ktoś chodzi do psychologa, większość otoczenia od razu uważa ją za nienormalną, chorą psychicznie czy niezrównoważoną. Osoby myślące w ten sposób zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak rozległy jest ten problem. Zadajmy sobie szereg pytania. Czy to słuszne osądy? Czy przede wszystkim młodzież potrzebuje pomocy psychologa ?

Współcześni nastolatkowie coraz częściej mają problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić sami. W takich przypadkach ważne jest przede wszystkim wparcie i zrozumienie najbliższych, niestety nie zawsze to wystarczy. W niektórych przypadkach konieczne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Według jednych z badań, co piąty nastolatek ma problemy psychiczne. Co daje dwadzieścia procent ogółu. Takie kłopoty mogą dotyczyć bardzo wielu sfer. Często spowodowane są traumatycznymi przeżyciami z przeszłości lub mają po prostu charakter idiopatyczny, czyli nieznanego pochodzenia. Dla takiej osoby własny problem, choć innym może wydawać się błahostką, jest niepokonany i uciążliwy. Wielu ludzi borykających się z trudnościami psychicznymi nie zwraca się do psychologów. Zazwyczaj wstydzą się tego, że są ‘’ inni ‘’, a prawda jest taka, że mają problem, o którym głośno się nie mówi. Zburzmy stereotyp, gdyż korzystając z pomocy tego rodzaju specjalistów, nie trzeba od razu trafić do szpitala psychiatrycznego z łatką „wariata”. To lekarz jak każdy inny, który ma za zadanie pomóc. Mogłoby się wydawać, że kiedyś ludzie nie mierzyli się z takimi problemami. Otóż dawniej nie mówiło się o nich głośno, co nie znaczy, że nie istniały. Przywołam tutaj przykład osób homoseksualnych. Istniały one od zawsze, ale tak samo jak w powyższym przypadku rzadko poruszano ich temat. Dopiero po latach ludzie zaczęli rozmawiać i otwierać się przed światem.

Nawiązując do specjalistycznej pomocy psychologa wśród nastolatków, rysuje się wyraźna potrzeba korzystania z tego rodzaju usług. Szczególnie dało się to odczuć w dobie pandemii, kiedy młodzież nie radzi sobie z długotrwałą izolacją społeczną, presją związaną z nauczaniem zdalnym oraz stresem dotyczącym braku prywatności.

Nie bójmy się korzystać z pomocy specjalisty :)

Pola Zawada klasa 1C LO
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5