Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Czego nie wiesz o kolorach

Wszelkiego rodzaju barwy mają o wiele większy wpływ na nasz umysł i postrzeganie świata niż nam może się wydawać. Zostało to udowodnione przez wielu naukowców specjalizujących się w dziedzinie badania funkcjonowania mózgu. Leczenie przy użyciu kolorów, czyli chromoterapia/koloroterapia ma dziś wielu zwolenników i zajmuje ważne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Energia kolorów

- Z fizycznego punktu widzenia: ,,Barwa to energia, która jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka.”

- Z biologicznego punktu widzenia: ,,Mózg, który odnotowuje kolor, który widzimy, wysyła sygnały do odpowiednich gruczołów dokrewnych w formie neuroprzekaźnika.”

Trochę historii

Uzdrawianie kolorami było już znane w starożytnych Indiach, Chinach i Egipcie. We wspomnianych już wcześniej Chinach stosowano np. kolor żółty w problemach jelitowych, malując ciało chorego na tę barwę, natomiast osoby z gorączką były poddawane odcieniom niebieskiego (np. poprzez naświetlanie). Nawet w czasach egipskich malowano pomieszczenia w zależności od tego, jaki efekt chciało się uzyskać u danej osoby.

J. Goethe jako jeden z pierwszych w Europie opisał poprzez szereg badań wpływ kolorów na ludzką psychikę.

W 1903r. Nels Ryberg Finsen otrzymał nagrodę Nobla dzięki swojemu odkryciu leczenia gruźlicy i różnych problemów skórnych przy użyciu lampy ultrafioletowej.

Najlepszy kolor do pracy

Według naukowców z Uniwersytetu w Lund, jeśli pracujesz w kreatywnym środowisku i wymagane jest wysokie tempo, warto pracować w niebieskim pomieszczeniu, jest to najlepszy kolor dla naszego samopoczucia i efektywności w pracy. Jest to harmonijna i stonowana barwa, która nie zakłóca koncentracji, co pozwala na uzyskanie bardziej efektywnego środowiska do pracy.

Zatem trzeba dość skrupulatnie dobierać nie tylko kolory ubrań, ale także wnętrz, w których przebywamy, gdyż mogą mieć one zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na naszą codzienność.

Barbara Czajka IB XI LO
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5