Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Modne planowanie dnia

Czym w życiu jest rutyna? Czy jest to równoważne z zachowaniem porządku w życiu? Może ma to związek z planowaniem dnia? Czy życie według ustalonego grafiku przynosi więcej pożytku niż szkody? Dlaczego jest tak cenione i jakie kryją się za tym prawdy, o których nie każdy wie? Gdy zaczniemy się głębiej zastanawiać, stwierdzimy, że być może nie mamy żadnej konkretnej wiedzy na temat tego, dlaczego życie z rutyną tak bardzo jest niektórym potrzebne, a innym, wręcz przeciwnie, może zaszkodzić.

Zacznijmy od tego, jak zaplanować dzień, tydzień, miesiąc czy jakikolwiek inny odstęp czasu tak, abyśmy byli w stanie zrealizować większość albo i wszystkie postawione sobie zadania. Istnieje wiele technik planowania. Można to robić w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej. To, jaką wybierzemy, zależy w większości od naszych zasobów i preferencji. Również w każdej z tych form możemy znaleźć kilka możliwości co do sposobu zaplanowania czasu.

Gdy stawiamy na wersję papierową, możemy wybrać zwykły kalendarz, listę „do zrobienia”, która może wisieć w widocznym dla nas miejscu (tablica korkowa lub lodówka), a nawet można skusić się na spróbowanie od niedawna popularnych Bullet Journali. Jest to rodzaj dziennika, który możemy wykorzystać do kontrolowania nie tylko zadań, jakie musimy wykonać, ale też swojego samopoczucia, wagi, ilości wypitej wody czy nawet ilości obejrzanych odcinków ulubionego serialu! Wszystko zależy od naszej kreatywności i tego, jakie dziedziny życia chcemy kontrolować.

Na urządzeniach elektronicznych (najczęściej komórka lub tablet) możemy skorzystać z wbudowanego kalendarza lub spróbować jednej z aplikacji dostępnych w sklepie. Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

Dobrym sposobem na zaplanowanie dnia może być wykorzystanie Macierzy Eisenhowera. Metoda ta polega na podziale zadań na pilne, mniej pilne oraz ważne i mniej ważne. Dzieląc kartę na cztery części, w kolejności od prawego górnego rogu, rozpisujemy zadania pilne ważne, niepilne ważne, pilne nieważne oraz niepilne nieważne. W ten sposób będziemy mogli skupić się na najważniejszych zadaniach. Dzięki tej metodzie mamy uporządkowane nie tylko najważniejsze punkty naszego dnia, ale również te, które chcemy wykonać dla własnej przyjemności i satysfakcji.

Jakie są zalety takiego planowania? Przede wszystkim poczucie kontroli nad samym sobą i nad tym, jak toczy się nasze życie. Wiemy, że nic nie wyskoczy nam w planach tak, by zaburzyć cały porządek, jaki sobie ustaliliśmy. Dzięki temu możemy również zaplanować swój wolny czas czy znaleźć chwilę na rozwój umysłowy. Jedną z kolejnych zalet prowadzenia kalendarza jest możliwość mierzenia własnej efektywności. Co za tym idzie? Jesteśmy w stanie sprawdzić, czy nie jesteśmy zbytnio obciążeni jakimiś obowiązkami, czy wręcz przeciwnie, gdybyśmy mieli ich więcej, czulibyśmy się mniej zmęczeni rutyną.

Jak to działa? Czekając, aż pojawi się kolejne zadanie na liście do zrobienia, ciagle odkładamy dokończenie rozpoczętej już czynności. Gdy natomiast nowe się pojawi, wprowadzamy chaos poprzez pośpiech, jaki wnosimy w naszą pracę, aby jak najszybciej być w stanie przejść do kolejnej zaplanowanej rzeczy. Posiadając listę spraw, wykonujemy zadanie szybciej, wiedząc, co może nas czekać. Zazwyczaj wtedy zdajemy sobie sprawę z wielu rzeczy, jakie powinniśmy zrobić, a wcześniej nawet nie zawracaliśmy sobie tym głowy.

Rutyna, jaką dobrze wprowadzić jest w życie, jest to ta związana ze snem. Niezależnie od wieku, dobrze jest kłaść się o odpowiedniej porze. Najbardziej widoczne efekty wprowadzenia takiej rutyny można zauważyć u dzieci. Gdy nie położą się spać o odpowiedniej porze, możemy mieć problem z położeniem ich przez następnych kilka godzin.

Co się dzieje, gdy nie uda nam się wypełnić zadań, jakie tego dnia zaplanowaliśmy? Niektórzy przyjmują to na spokojnie, zrzucając winę na losowe wypadki, jakie tego dnia napotkali. Inni natomiast nie umieją sobie poradzić z brakiem możliwości zrobienia jakiegoś zadania. Nieważne, czy to wynikało z własnego lenistwa, czy z niezależnych od nas sytuacji. Czują się wtedy bezużyteczni, a nawet głupi z takiego drobnego powodu. Radą dla takich osób jest planowanie jedynie jednego ważnego zadania na dzień, tak aby nie wpaść w panikę, nie wiedząc, za co powinni się zabrać.

Podsumowując, wprowadzenie rutyny do życia ma swoje plusy, które przeważają nad wadami takiego planowania. Wystarczy odkryć sposób, który będzie działać na nas, a trzymanie ręki na pulsie będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Dominika Sielawa, 2A TIE9
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5