Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Święta tuż tuż...

Boże Narodzenie to drugie najważniejsze święto dla katolików. Upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Wypada na 25 grudnia. Dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończącym okres adwentu jest Wigilia, czyli 24 grudnia. Obecnie dni te mają charakter święta rodzinnego i najczęściej obchodzone są w gronie najbliższych.

W Polsce Bożemu Narodzeniu towarzyszą liczne tradycje. Jedną z nich jest rodzinne ubieranie choinki, jedni robią to tuż przed Wigilią, inni nawet tydzień wcześniej. Już na początku grudnia widać i czuć w sklepach, parkach oraz na ulicach atmosferę świąt. Bardzo ważną tradycją w polskich domach podczas Wigilii jest to, aby na stole znalazło się 12 potraw w tym karp i jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Niektórzy wkładają sianko i pieniądze pod obrus, co symbolizuje dobrobyt i dostatek. Warto wspomnieć o łamaniu się opłatkiem, podczas którego składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy błędy. Po kolacji wigilijnej następuje czas na wręczanie prezentów oraz rodzinne śpiewanie kolęd, które niezmiernie zbliża i daje dużo radości. O północy tego samego dnia cała rodzina zbiera się i idzie na mszę zwaną pasterką. Warto uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ możemy uczcić narodziny Chrystusa.

Można pomyśleć, że w każdym europejskim kraju obchodzi się te same tradycje, jednak nie jest to prawda. Sprawdzają się tu słowa: ''Co kraj to obyczaj''. W Wielkiej Brytanii Mikołaj przynosi prezenty do skarpet, nie wkłada pod choinkę, a głównym daniem jest nadziewany indyk, nie karp. W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa, a wieczerza wigilijna rozpoczyna się tuż po pasterce. We Francji natomiast nie obchodzi się Wigilii. Organizuje się jedynie rodzinny obiad. Dzieci wierzą, że to nie Mikołaj, a mały Jezus przynosi im prezenty do bucików ustawionych przy kominku. Tradycją świąteczną w Szwecji jest odwiedzanie samotnych, a także tańce wokół choinki. W Danii zaś tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Przesąd mówi, że ten, kto go znajdzie dostaje świnkę z marcepana, która zapewnia szczęście przez cały rok.

Boże Narodzenie to czas pełen szczęścia i radości. Można zaobserwować, że każde państwo posiada odmienne tradycje i obrzędy. Nie liczy się, jak wiele określony kraj posiada zwyczajów - najważniejsze jest to, aby w ten dzień nie smucić się, być ze swoją rodziną i cieszyć się wspólnymi chwilami.
Angelika Łukowska, 2e
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer oraz opublikowany na portalu Olsztyńska24: Święta tuż tuż...
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5