Największa w Polsce elektrownia słoneczna powstanie pod Olsztynem

2010-06-18 00:00:00

W Gryźlinach w powiecie olsztyńskim ma powstać największa w Polsce elektrownia słoneczna. Ma mieć moc 1 MegaWata. Wstępne porozumienie w sprawie budowy elektrowni podpisali przedstawiciele starostwa olsztyńskiego, gminy Stawiguda i Politechniki Warszawskiej.

Wielkość elektrowni, będzie zależała od tego, ile pieniędzy powiat pozyska na inwestycję - poinformował starosta olsztyński Mirosław Pampuch. W założeniach, elektrownia ma być wybudowana na byłym lotnisku w Gryźlinach za około 20 milionów złotych. Ogniwa słoneczne mają zajmować w sumie około hektara powierzchni. Prąd ma popłynąć stamtąd pod koniec 2013 roku.

Rocznie elektrownia ma produkować około 900 MegaWatogodzin czystej energii, która ma być odsprzedawana do sieci elektrycznej. Wystarczy to do zasilenia pół tysiąca gospodarstw domowych. System fotowoltaiczny zastosowany w elektrowni w Gryźlinach będzie pierwszym w Polsce systemem scentralizowanym o tak dużych rozmiarach.

Pieniędzmi ze sprzedaży prądu mają dzielić się starostwo olsztyńskie i gmina Stawiguda. Starosta Mirosław Pampuch powiedział, że zysk ze sprzedaży prądu pozwoli na utrzymanie lotniska w Gryźlinach, a sama elektrownia słoneczna ma promować powiat i region jako przyjazny dla środowiska i inwestujący w technologie ekologiczne.

RO
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5