Wigilia nie będzie niedzielą handlową? Komisja gospodarki przyjęła projekt ustawy
2023-11-27 22:01:03(ost. akt: 2023-11-27 22:03:20)
Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię, która przypada w niedzielę. Zamiast w Wigilię, sklepy miały by być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia br. w pełnym zakresie godzin.
Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju, przyjęła zgłoszony przez Polskę 2050 projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zakłada on, że tegoroczna Wigilia przypadająca w niedzielę jest dniem wolnym od pracy, natomiast dwie poprzedzająca niedziele, czyli 10 i 17 grudnia br, nie zostaną objęte zakazem handlu.
Przedstawiając projekt noweli, posłanka Polski 2050 Izabela Bidnar, wskazała, że Wiligia, zgodnie z polską tradycją, powinna być dniem wolnym dla pracowników sklepów i sieci. Zaznaczyła jednak, że "aby umożliwić Polakom przygotowania do celebracji Bożego Narodzenia, dwie wcześniejsze niedziele, czyli 10 i 17 grudnia br, powinny być handlowymi w pełnym zakresie godzin". Dodała, że takie rozwiązanie leży w m.in. w interesie gospodarki a także klientów, którzy są obecnie mają coraz mniej czasu na robienie przedświątecznych zakupów.
Wcześniej komisja odrzuciła rządowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładający, że w Wiligię sklepy pracować nie będą, ale w zamian handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia do godz. 14.00.
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia br.
W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Projektowana ustawa ma wejdzie w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia. Wskazano, że tak krótki termin vacatio legis podyktowany jest potrzebą jak najszybszego wejścia w życie projektowanych przepisów. (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez