Orban: Rosjan trzeba zrozumieć, dla nich najważniejsze jest bezpieczeństwo

2023-11-24 13:17:32(ost. akt: 2023-11-24 13:19:42)
premier Węgier Viktor Orban

premier Węgier Viktor Orban

Autor zdjęcia: PAP/Wiktor Dąbkowski

Rosjan trzeba zrozumieć: o ile główną zasadą na Zachodzie jest wolność, to dla Rosjan najważniejsze jest bezpieczeństwo, potrzebne do utrzymania ogromnego kraju – ocenił premier Węgier Viktor Orban podczas przemówienia na uroczystości 90-lecia szwajcarskiego tygodnika „Weltwoche”.
Podkreślił też, że Europa musi być przygotowana na samodzielne stawienie czoła konfliktowi na Ukrainie, ponieważ w Stanach Zjednoczonych, które najbardziej pomagają Kijowowi, możliwy jest polityczny zwrot w najbliższej przyszłości.

Choć przyznał, że atak Rosji na Ukrainę był aktem agresji, pogwałceniem prawa międzynarodowego, to według niego Europa niewłaściwie na to zareagowała. Powinna dążyć do lokalizacji konfliktu, podczas gdy stał się on globalny. „Jest jasne, że Ukraińcy nie wygrają na linii frontu i realistycznie nie dojdzie do zmiany w Moskwie” – ocenił.

Orban podkreślił, że jest najbardziej doświadczonym politykiem w całej Unii Europejskiej, ponieważ zajmuje się polityką od 33 lat, z czego 17 lat był szefem rządu.

„Weltwoche” to szwajcarski tygodnik o profilu konserwatywnym, neoliberalnym i antyimigranckim. Redaktorem naczelnym jest Roger Koeppel, poseł z ramienia Szwajcarskiej Partii Ludowej.

Tygodnik jest krytykowany m.in. za publikowanie prorosyjskich treści. Orban kilkukrotnie udzielał dla niego wywiadów. (PAP)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5