CZY RESORTEM SPORTU POKIERUJE PO RAZ 4 KOBIETA?

2023-11-19 13:22:04(ost. akt: 2023-11-19 13:26:05)
Małgorzata Niemczyk (w środku) z koleżankami po zdobyciu złota mistrzostw Europy 2003

Małgorzata Niemczyk (w środku) z koleżankami po zdobyciu złota mistrzostw Europy 2003

Autor zdjęcia: PAP

Zmiany, zmiany, zmiany. Zapewne na Gwiazdkę, a nawet wcześniej, będziemy mieli nowego ministra sportu. Wiadomo: polityka, wybory, naturalna kolej rzeczy. Kamil Bortniczuk zrobił dużo dobrego. Nie budził w środowisku sportowym kontrowersji, wyszedł z ideą Letnich Igrzysk Olimpijskich w Polsce, uruchomił szereg programów finansowych, które dla sportu szkolnego, młodzieżowego, masowego i dla małych klubów miały duże czy bardzo duże znaczenie.
Kto go zastąpi? Napisałem, że będziemy mieli „nowego ministra sportu”, a tymczasem jest prawdopodobne, że będziemy mieli… nową minister sportu. Nie pierwszą przecież. Była już Elżbieta Jakubiak, była Joanna Mucha, była Danuta Dmowska-Andrzejuk. Pd wielu lat wiceministrem jest Anna Krupka. A teraz? Mówi się o dwóch posłankach z głównej partii przyszłej koalicji. Obie były utytułowanymi sportsmenkami. Jedna reprezentowała sporty zimowe, druga – letnie. Pierwsza otarła się o medal na Igrzyskach Olimpijskich, druga zdobywała tytuły mistrzyni Europy, a pochodzi ze sportowej rodziny: mama zdobywała medale olimpijskie, a tata był jednym z najlepszych trenerów w Europie w swojej specjalności.
Sport – nie miejmy złudzeń – zawsze przeplata się z polityką. Nie ma co narzekać – taka jest rzeczywistość. Jako człowiek sportu trzymam kciuki za każdego ministra w tym resorcie. Za nowego – czy nową – też.
Nowemu szefowi resortu sportu i turystyki życzę nowych pomysłów i inicjatyw, ale też jak najwięcej kontynuacji tego dobrego, co zrobił poprzednik, ustępujący minister – i szerzej: poprzednicy. Bo rządy i ministrowie się zmieniają – to naturalna rzecz w demokracji – ale polski sport zostaje. I jemu trzeba zawsze wiernie służyć – ponad podziałami politycznymi. To nie naiwny idealizm – to konieczność.

Ryszard Czarnecki

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5