Lider PSL: żądamy natychmiastowej dymisji Janusza Wojciechowskiego z funkcji komisarza UE ds. rolnictwa

2023-09-17 00:02:32(ost. akt: 2023-09-17 00:05:24)

Autor zdjęcia: PAP/Zbigniew Meissner

Komisja Europejska popełniła błąd nie przedłużając embarga na ukraińskie zboże; jest to gigantyczna porażka unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, dlatego żądamy jego natychmiastowej dymisji z tej funkcji - oświadczył w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
W piątek Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż - poinformowała w piątek Komisja Europejska w komunikacie.

KE dodała, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września 2023 r. skuteczne środki kontroli eksportu 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich.

Po tej decyzji Komisji Europejskiej Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Rumunia z decyzjami w tej kwestii wstrzymuje się do 18 września, czekając na propozycje Kijowa w sprawie środków kontroli eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

"Przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Komisji Europejskiej, zrobimy to, bo jest to w interesie polskiego rolnika" - mówił w piątek w Ełku premier Morawiecki. "Nie będziemy słuchać Berlina, nie będziemy słuchać von der Leyen, Tuska czy Webera" - oświadczył szef rządu.

Kosiniak-Kamysz odnosząc się do decyzji KE w sobotę na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że "jest to bardzo duży błąd Komisji Europejskiej, bo nie dba ona o interesy państw, które udzieliły największego wsparcia Ukrainie po wybuchu wojny i gigantyczna porażka unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego".

"Jedynym reprezentantem Polski w Komisji Europejskiej jest komisarz ds. rolnictwa, do spraw bezpieczeństwa żywnościowego, nie był on w stanie zadbać o interes Polski, nie był w stanie zadbać o interes europejskiego rolnictwa, nie ma siły sprawczej" - podkreślił szef PSL. "Dlatego żądamy i oczekujemy natychmiastowej dymisji Janusza Wojciechowskiego z funkcji komisarza ds. rolnictwa, ponieważ nie zabezpieczył (on) interesów polskich rolników, ani bezpieczeństwa polskich konsumentów" - oświadczyłzył Kosiniak-Kamysz.

Dopytywany, kto miałby zastąpić komisarz Wojciechowskiego, lider PSL odparł: "To już nowy rząd będzie - mam nadzieję - wyznaczał, jeżeli komisarz Wojciechowski podałby się teraz do dymisji, to oczywiście już po 15 października powinniśmy wyznaczyć komisarza". Dodał, że w PSL nie brakuje doświadczonych, przygotowanych osób do pełnienia takiej funkcji". "Jesteśmy jedynym środowiskiem, które ma tak przygotowaną drużynę, grupę do pełnienia najważniejszych funkcji w Unii Europejskiej" - zaznaczył szef ludowców.

Z piątku na sobotę weszły w życie bezterminowo przepisy rozporządzenia zakazujące wwozu do Polski niektórych produktów rolnych, w tym pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika, a także śrut z tych zbóż. Rozporządzenie jest odpowiedzią na brak przedłużenia unijnego embarga. (PAP)

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5