Co powinno znaleźć się w polisie turystycznej? Praktyczne porady

2023-04-23 15:31:20(ost. akt: 2023-04-23 15:32:48)   Materiał partnera
Ubezpieczenie turystyczne to jednorazowy wydatek. Polisa, którą wykupujesz, obejmuje cię ochroną w czasie twojego urlopu i do ciebie należy decyzja, jaki będzie jej ostateczny kształt. Możesz wybrać jeden z oferowanych pakietów lub zbudować ubezpieczenie idealnie dopasowane do twoich potrzeb, np. rozszerzając jego zakres. Sprawdź, co powinno znaleźć się w dobrej polisie turystycznej.
1. Wysoka suma ubezpieczenia

Czy wiesz, że koszt transportu medycznego z Portugalii do Polski to 90 tys. zł, a za dobę w niemieckim szpitalu trzeba zapłacić nawet sumę rzędu 600-1500 euro? To argumenty, które przekonają chyba każdego do zakupu ubezpieczenia turystycznego. Z tego powodu zadbaj też o to, aby suma twojego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka. W przypadku podróżowania po Unii Europejskiej powinno być to min. 30 tys. euro, a przy wyjazdach poza Europę 100-150 tys. euro. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większy koszt polisy. Pamiętaj, że jest to produkt, na którym nie warto oszczędzać, bo w przypadku wystąpienia zdarzeń objętych ochroną da ci nieocenione wsparcie.

2. Aktywności, które masz w planach

Wykupując polisę ubezpieczeniową na podróż, pamiętaj, aby uwzględnić w niej aktywności, które masz w planach. Większość popularnych sportów wakacyjnych – wspinaczka górska, jazda na nartach, snowboard, chodzenie po skałkach, paralotniarstwo – wymaga dodatkowej ochrony. W praktyce oznacza to, że podstawowa wersja polisy może nie zapewnić ci wsparcia, jeśli przydarzy ci się wypadek w trakcie uprawiania ryzykownego sportu. Zadbaj więc o to, aby polisa chroniła wszystkie aktywności, które masz w planach – powiedz o nich konsultantowi przed podpisaniem umowy.

Pamiętaj, że możesz wykupić ubezpieczenie na wakacje w Polsce. Przyda się ono przede wszystkim wtedy, gdy spędzasz urlop w okolicach przygranicznych (np. w Tatrach, Bieszczadach). Wejdź na stronę https://www.nn.pl/dla-ciebie/hobby-i-turystyka/ubezpieczenie-turystyczne-w-polsce.html i sprawdź, jak to działa!

3. OC w życiu prywatnym i NNW

Zadbaj o to, aby twoja polisa turystyczna zawierała OC w życiu prywatnym. Przyda się ono np. wtedy, gdy przez przypadek potrącisz innego narciarza na stoku i ten zażąda od ciebie odszkodowania. Dzięki niej nie będziesz ponosić finansowych konsekwencji nieumyślnie spowodowanych zdarzeń, których listę znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Nie zapomnij też, że w ramach swojego ubezpieczenia powinieneś otrzymać wsparcie finansowe w razie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – jeśli np. kontuzja, której nabawisz się podczas wędrówki po górach, będzie wymagała dłuższej rehabilitacji, będziesz mógł liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w pokryciu jej kosztów.

4. Ochrona bagażu i ubezpieczenie drogiego sprzętu

Jeśli podróżujesz samolotem, ubezpiecz również swój bagaż. Ten punkt polisy zapewni ci rekompensatę w przypadku zniszczenia, zgubienia lub kradzieży twojej walizki. Zabierasz ze sobą narty lub wysokiej klasy rower do jazdy terenowej? Zadbaj o ubezpieczenie sprzętu sportowego, który może przypadkiem ulec zniszczeniu.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5