Pomnik żaby w Parku Podzamcze znowu przyciąga uwagę. Czy rozsławi Olsztyn?

2022-09-23 14:26:03(ost. akt: 2022-09-23 14:46:22)
Żaba w nowej odsłonie przywitała jesień w 2022 roku

Żaba w nowej odsłonie przywitała jesień w 2022 roku

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pomnik żaby w Parku Podzamcze przypomina ten, jaki znamy z 2011 roku. Wtedy artyści-amatorzy pomalowali żabę na zielono i przyprawili jej czerwone usta. Taka żaba rozsławiła Olsztyn w ogólnopolskich mediach. Turyści chętnie robili sobie z nią zdjęcia. Teraz będzie podobnie?
Żaba pomalowana przed laty na zielono
Fot. archiwum redakcji
Żaba pomalowana przed laty na zielono
Dziesięć lat temu, w 2011 roku, pomnik żaby w Parku Podzamcze został pomalowany. Żaba od razu zachwyciła olsztynian. Gdy wiadomość się rozniosła, mieszkańcy przyjeżdżali fotografować się z "odnowionym" pomnikiem. Dlatego, że żaba z szarej zrobiła się zielona. Miała wyraziste wielkie oczy i czerwone usta.

Teraz sytuacja się powtórzyła. Najpierw ktoś pomalował żabę tylko na zielono. Po kilku tygodniach doprawił jej oczy i usta.

Żaba w 2022 roku
Fot. Zbigniew Woźniak
Żaba w 2022 roku

11 lat temu ratusz zawiadomił o zamalowanej żabie najpierw straż miejską. Później sprawa trafiła na policję. Bo to dewastacja i wandalizm. Sprawcy jednak nigdy nie zostali złapani. Groziła im grzywna lub pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Żaba nie mogła też zostać zielona. Władze Olsztyna twierdziły, że pomnikowi trzeba przywrócić dawne barwy — z szacunku do autora Ryszarda Wachowskiego, który wyrzeźbił szarą żabę. W tym roku podjęto taką samą decyzję.

— Czyszczenie rzeźby zostanie zlecone i przeprowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, które otrzymaliśmy podczas poprzedniego aktu wandalizmu, który spotkał tą samą rzeźbę — mówi Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT.

W 2011 roku po decyzji miasta na cokole pomnika żaby pojawił się napis wykonany czarną farbą: "Zostawcie żabę".

Teraz żaba pomalowana jest bardziej niechlujnie niż wówczas. Na pierwszy rzut oka przypomina tę, którą znamy sprzed lat.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5