To była największa katastrofa komunikacyjna w Olsztynie. 37 lat temu doszło do koszmarnego wypadku na ul. Sielskiej [WIDEO]

2022-09-19 12:51:22(ost. akt: 2022-09-19 12:24:29)

Autor zdjęcia: kadr z filmu GF Transport Consulting

19 września 1985 roku w przejeżdżający przez przejazd kolejowy autobus komunikacji miejskiej uderzył pociąg towarowy. W katastrofie zginęło sześć osób, a czternaście zostało rannych.
19 września 1985 roku około godziny 5:30 doszło do tragicznego wypadku na nieistniejącym już przejeździe na ulicy Sielskiej.

Na niezamknięty przejazd kolejowy przy ulicy Sielskiej w Olsztynie wjeżdża Jelcz o numerze taborowym 545. To ówczesna "siódemka". Autobus jedzie z Dajtek w stronę centrum.

Kierowca wjeżdża na przejazd, nie wiedząc, że z lewej strony nadjeżdża pociąg towarowy. W tył autobusu uderza jego lokomotywa. Wlecze go po torach jeszcze przez kilkaset metrów. Następnie uderza w niego jadący z naprzeciwka kolejny pociąg. W koszmarnym wypadku ginie 6 osób, a 14 zostaje rannych.

Po wypadku natychmiast zaczęto dyskutować, czy przejazd w tym miejscu jest potrzebny.

— „Tragedia (…) zbulwersowała nie tylko mieszkańców miasta. Już w czwartek, wkrótce po tym jak rozniosła się o niej wieść (…) otrzymaliśmy sporo telefonów od czytelników, pełnych oburzenia, że przez tyle lat nie potrafiono zlikwidować potencjalnego zagrożenia, które czyha na przejeżdżający w tym miejscu przez tory” – to fragment Dziennika Pojezierza z 24 września 1985.

Dziś w miejscu, gdzie doszło do katastrofy, nie ma już przejazdu kolejowego. Nieopodal znajduje się wiadukt, pod którym przebiega ulica Armii Krajowej. Autobusy i inne pojazdy bezpiecznie przecinają linię kolejową.

To największa katastrofa komunikacyjna w Olsztynie. Na jej temat powstał film, który wspomina tę tragedię.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5