Przy ul. Jarockiej w Olsztynie trwa budowa chodnika. To absurdalna inwestycja. Komu ma służyć?

2022-06-20 20:14:31(ost. akt: 2022-06-20 15:37:20)
Chodnikowy absurd przy ul. Jarockiej

Chodnikowy absurd przy ul. Jarockiej

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Mieszkańcy ul. Jarockiej w Olsztynie przez lata wychodzili z bloku, wchodząc od razu na ulicę. Brakowało chodnika. Miasto zdecydowało się go położyć, ale… po drugiej stronie ulicy. Z bloku nadal wychodzi się na drogę. Dla kogo więc ten chodnik?
Pan Bartek mieszka w bloku przy ul. Jarockiej, tuż przy skrzyżowaniu ulic Witosa i Płoskiego. I tuż przy linii tramwajowej. Teraz powstaje tu chodnik, który mógłby zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom budynku. Do tej pory, wychodząc z posesji przez furtkę, wychodzili od razu na ulicę. Co prawda nie jest ona ruchliwa, ale może być niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci. Zmotoryzowani mieszkańcy okolicznych bloków często z niej korzystają. Chodnik powinien być więc wybawieniem. Niestety… nie jest.

Wyjście z posesji przy ul. Jarockiej
Fot. archwium prywatne
Wyjście z posesji przy ul. Jarockiej
— Chodnik wraz z miejscami parkingowymi ma prowadzić do przystanku tramwajowego. To dobra wiadomość, ale nie dla nas. Ktoś, kto zajmował się projektem, chyba o nas zapomniał, a może korzystał ze starych map, na których jeszcze nie ma naszego bloku — zauważa pan Bartek. — Do tej pory, wychodząc z naszego bloku, wchodziliśmy wprost na ulicę. Teraz też musimy przez nią przejść, żeby dojść do nowego chodnika. A przejść możemy przez przejście dla pieszych, które znajduje się sto metrów dalej. Żeby niego dojść, musimy iść właśnie drogą. Gdybyśmy chcieli natomiast przejść w linii prostej, musielibyśmy pokonać nie tylko ulicę, ale też przejść przez parking i trawnik, który oddziela chodnik od miejsc postojowych.

I dodaje: — W dodatku firma w czasie prac kilkukrotnie nie zabezpieczyła terenu, więc nie było można ani wejść, ani wyjść z naszej posesji. Zablokowano dojście, na przykład ustawiając koparkę przed furtką. Zgłosiliśmy sprawę do straży miejskiej, bo przecież nie mogliśmy wejść do domu. Musieliśmy się poruszać po niezabezpieczonym placu budowy.

Fot. archiwum prywatne
Prace przy chodniku i miejscach parkingowych zlecił ZDZiT. Pytamy, dlaczego w projekcie nie ujęto potrzeb mieszkańców bloku przy ul. Jarockiej i nie zadbano o ich bezpieczeństwo.

Chodnik przy ul. Jarockiej w okolicy przystanku tramwajowego powstaje na wniosek mieszkańców i ma poprawić dojście do przystanku tramwajowego przy ul. Płoskiego — odpowiada Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT. — W wyniku realizowanych prac powstanie chodnik oraz parking na około 17 pojazdów, co uporządkuje dotychczasową sytuację, gdzie piesi zmuszeni byli do przechodzenia między pojazdami parkowanymi w różny sposób, na jezdni i terenach zielonych. Istniejące wyjście z posesji zabudowanej budynkiem przy ul. Jarockiej 82 pozostanie w formie niezmienionej. Wyjście prowadzić będzie bezpośrednio na drogę manewrową parkingu, tak jak dotychczas.

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Klaus Mitfoch #3101928 21 cze 2022 11:26

    Przyjrzyj się zdjęciom. Przecież widać, że wyjście jest na ulicę. Wiadomo, że wszyscy mieszkańcy okolicznych bloków cieszą się z chodnika. Ale wyjście z tego bloku 82 - to jakaś kpina :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Max Golonko #3101926 21 cze 2022 11:01

    Ada, to nie wypada. Absurdalny artykuł. Komu ma on służyć? ZDZiT buduje chodnik tam gdzie mieszkańcy wydeptali ścieżkę, i to jest jak najbardziej w porządku. Nie buduje jej pod płotem posesji budynku Jarocka 82, bo tam nikt nie chodził - zwyczajnie nie ma na chodnik miejsca. Bardzo wzruszająca jest historia pana Bartka, co to z bloku wychodzi prosto na ulicę, tyle tylko, że nie jest prawdziwa. Wystarczyło zajrzeć na mapy Google, albo jeszcze lepiej na Geoportal.

    Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5