Międzynarodowi maturzyści pożegnani

2022-04-29 17:40:42(ost. akt: 2022-04-29 16:41:38)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

To pierwsza taka uroczystość w historii Olsztyna. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza pożegnani zostali tegoroczni międzynarodowi maturzyści.
Najpierw była długa i kręta droga, by dostać akredytację i dołączyć dołączyć do sieci szkół IB World School oraz uzyskać wpis do ministerialnego rejestru. W "Mickiewiczu" pożegnany został pierwszy olsztyński rocznik, który zdaje międzynarodową maturę.
- W tej szkole czas biegnie wyjątkowo szybko - powiedział podczas uroczystości prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Wydawać by się mogło, że to tak niedawno mówiliśmy o szansie dla naszej młodzieży, jaka jest kształcenie przygotowujące do międzynarodowej matury. A tu, proszę, żegnamy już pierwszych abiturientów.
Dwuletni, międzynarodowy kurs kończy w I LO 30 osób. To pod kilkoma względami wyjątkowy rocznik. Jest bowiem jedynym w szkole, który przystępuje do międzynarodowej matury po gimnazjum. (Pierwsza klasa realizowana była wspólnym tokiem nauczania, natomiast dwie kolejne były "międzynarodowe". W przypadku kolejnych roczników - po podstawówce - uczniowie kursu międzynarodowego przez dwa lata mają wspólne zajęcia z tymi, którzy będą przystępować do polskiej matury). Poza tym większość czasu - około 15 z 28 miesięcy - uczyli się zdalnie ze względu na pandemię koronawirusa.

Młodzież już rozpoczęła zdawanie egzaminów maturalnych. I tutaj nie brakuje różnic, dotyczących m.in. pracy komisji, organizacji egzaminu czy sprawdzania prac uczniów. Najważniejszą jest jednak zakaz rozmowy o zawartości arkuszy przez 24 godziny od rozpoczęcia egzaminów. Matura jest zdawana bowiem w różnych strefach czasowych, stąd konieczność dochowania tajemnicy.

- Niezwykle cieszę się, że już wkrótce pierwsi absolwenci naszej szkoły z międzynarodową maturą będą podbijać świat - mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, Jolanta Skrzypczyńska. - I to dosłownie. Mam sygnały, że niektórzy z naszych uczniów już dostali się na studia za granicą. Teraz tylko muszą zdać maturę i dostarczyć świadectwo. To ogromnie budujące.
Wyniki międzynarodowych egzaminów maturalnych, podobnie jak polskich, zostaną ogłoszone 5 lipca.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5