Jeziorną nad jezioro? Budowa przejścia pod torami na plażę miejską w Olsztynie jeszcze trwa. Kiedy koniec?

2022-03-26 17:00:46(ost. akt: 2022-03-25 15:05:07)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Bardzo długo trwa budowa przejścia pod torami na ul. Jeziornej w Olsztynie. — Jest wiosna, mieszkańcy chodzą nad jezioro. Kiedy będzie gotowe przejście? Czy uda się to zrobić przed majówką? — pytają czytelnicy. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace.
Od jesieni trwają prace związane z przebudową linii kolejowej z Olsztyna Głównego do Gutkowa. Obejmują one także budowę bezkolizyjnego przejścia pod ul. Jeziorną w Olsztynie. Powstanie przejście dla pieszych i rowerzystów — będą mogli bez przeszkód przejść pod torami przy ul. Jeziornej, aby dostać się na plażę miejską. Wcześniej było przejście przez tory.


— W miejscu dotychczasowego przejścia powstaje tunel pieszo-rowerowy z możliwością przejazdu pojazdów uprzywilejowanych, jak np. karetki pogotowia. To część projektu, który został dofinansowany w ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego. Wartość prac, w ramach których m.in. powstały także nowe przystanki Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny, Olsztyn Jezioro Ukiel i dodatkowy peron Olsztyn Śródmieście to ok. 70 mln zł — mówi Martyn Janduła, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe. — Wykonana została betonowa konstrukcja obiektu pod torem oraz mury oporowe. Obecnie realizowane są prace związane z profilowaniem i umocnieniem skarp. Wykonawca prowadzi także roboty drogowe związane m.in. z odtworzeniem pobliskiego układu komunikacyjnego. W przypadku tunelu wykonawca będzie układał jeszcze nawierzchnię w przejściu i na dojazdach, montował barierki i prowadził prace wykończeniowe.


I dodaje: — Prace są planowane do połowy 2022 roku. Co ważne, roboty nie wpływają na ruch pociągów. Obiekt umożliwi pieszym i rowerzystom bezpieczną przeprawę w kierunku plaży miejskiej nad jezioro. Na czas robót przejście na drugą stronę torów na ul. Kapitańską zapewnia przejście przy przystanku kolejowym Olsztyn Jezioro Ukiel.


Nasz fotoreporter Andrzej Sprzączak zrobił zdjęcia z lotu ptaka. Widać, że jeszcze nieprędko przejdziemy nowym przejściem.


ar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5