Molo w Olsztynie nad jeziorem Ukiel nabiera kształtu

2022-03-25 07:12:00(ost. akt: 2022-03-24 16:02:49)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Na plaży miejskiej w Olsztynie praca wre. Trwa przebudowa mola w Olsztynie. Przed nami m.in. montaż legarów i desek pomostowych. Kiedy koniec remontu?
Remont mola na plaży miejskiej w Olsztynie był konieczny. Liczący niemal ćwierć wieku pomost wymagał gruntownej przebudowy. Tym bardziej, że przez ostatnich kilkanaście lat jego stan mocno się pogorszył. Po remoncie kształt obecnego molo pozostanie niezmieniony. To ukłon w stronę przeszłości. Będą natomiast zastosowane zupełnie nowe materiały, np. zamiast pali drewnianych wykorzystane zostaną stalowe.

— Prace przy budowie molo postępują i są realizowane zgodnie z harmonogramem — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — Wykonawca montuje obecnie oczepy stalowe i dębowe legary. Jeszcze w tym tygodniu planuje palowanie oraz montaż desek pomostowych.


Zaplanowane prace mają zostać zrealizowane do końca kwietnia. To istotne, bo w ostatni weekend maja stolica Warmii i Mazur będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które pierwszy raz odbędą się w Polsce.

Na molo pojawi się też punkt widokowy — z lunetami i lornetkami, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Ma powstać również mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualną ścieżką, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski — jezioro Ukiel.

Każdego roku teren Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel odwiedza ponad 1,1 mln mieszkańców Olsztyna oraz gości stolicy Warmii i Mazur.

Przebudowa mola będzie kosztować ok. 3,76 mln złotych.


ar

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5