Instytucje kultury z Ukrainą

2022-03-16 11:48:48(ost. akt: 2022-03-16 11:51:02)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Coraz więcej uchodźców z terenów objętych wojną dociera także do stolicy Warmii i Mazur. W ich wsparcie - by ułatwić możliwie najbardziej normalne funkcjonowanie - włączyły się olsztyńskie instytucje kultury.
Nowe otoczenie, poszukiwanie pracy, asymilacja dzieci w szkołach - wyzwań, z jakimi zmagają się na co dzień uchodźcy z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, jest ogrom. Odskocznią od codziennych trosk może być skorzystanie z propozycji miejskich jednostek.

Do działań włączyło się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Jednostka przygotowała specjalną ofertę skierowaną do obywateli Ukrainy mieszkających w naszym mieście.

- Obywateli Ukrainy zapraszamy na bezpłatne seanse astronomiczne - mówi kierownik Działu Administracji i Organizacji Widowni OPiOA, Agnieszka Zbanyszek. - Przygotowaliśmy dwa seanse filmowe dla najmłodszych w języku ukraińskim: "Kaluoka'hina - zaczarowana rafa" oraz "Polaris". Przygotowujemy także kolejne pokazy w tej wersji językowej.

Bilety można odebrać w kasie Olsztyńskiego Planetarium, po okazaniu dowodu tożsamości, w przypadku dzieci, wystarczy dokument opiekuna. Termin wizyty w Planetarium można również zarezerwować poprzez stronę internetową lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 89 650 04 20.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Internecie


Aby wesprzeć naszych sąsiadów ze wschodu jednoczy się także zespół Olsztyńskiego Teatru Lalek. Już w niedzielę (20 marca) o 12:00 na dużej scenie dla dzieci przybyłych ostatnio do naszego regionu zostanie zagrany spektakl "Krawiec Niteczka".

- Dołożymy wszelkich starań, aby ten czas spędzony w teatrze choć trochę oderwał najmłodszych od tej tragicznej, wojennej rzeczywistości oraz dał im możliwość oddechu i zabawy - mówi dyrektor OTL, Andrzej Bartnikowski.
Instytucja poszukuje wsparcia w zorganizowaniu transportu najmłodszych widzów m.in. z Ostródy, Waplewa, Sząbruka, Rybak, a także wsparcia w przygotowaniu słodkiego poczęstunku. Chętni proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 609 077 344.
Bezpłatne zaproszenia na niedzielny (20 marca) spektakl będą wydawane na podstawie paszportu.

Olsztyński Teatr Lalek


Swoją ofertę dla obywateli Ukrainy przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. To nie tylko umieszczone w poszczególnych filiach tablice ogłoszeń z listą najważniejszych punktów pomocowych w Olsztynie oraz specjalna zakładka na stronie internetowej instytucji.
- Od środy (16 marca) zapraszamy do naszych bibliotek zgodnie z godzinami otwarcia poszczególnych filii - zachęca Katarzyna Masiewicz z MBP w Olsztynie. - Na miejscu dostępne są komputery i internet (za wyjątkiem filii nr 4, 9 i 12), na dzieci zaś czekają zabawki, gry planszowe, książki i kolorowanki. Ponadto w wybranych bibliotekach będą odbywać się zajęcia przeznaczone dla naszych ukraińskich gości.

Miejska Biblioteka Publiczna


Miejski Ośrodek Kultury zaprasza natomiast do Spichlerza Dobrych Mocy. Wypożyczalnia gier, warsztaty i projekcje filmowe, mini czytelnia - to tylko wycinek przygotowanej propozycji.
- To miejsce powstało po to, by przypomnieć naszym ukraińskim przyjaciołom jak wygląda zwykłe, cudownie pospolite i pozbawione zgróz życie - mówi Agnieszka Prusik z Miejskiego Ośrodka Kultury. - Tam mogą na powrót robić albo nie robić to, na co będą mieli ochotę. Spotkać się, porozmawiać, odpocząć, pobyć chwilę z samym sobą, gdy ich dzieci w tym czasie zajmą się przygotowanymi przez nas atrakcjami.

Spichlerz Dobrych Mocy MOK


Tymczasem BWA Galeria Sztuki zachęca do pobierania zabaw plastycznych i kreatywnych materiałów aktywnościowych stworzonych przez autorów i ilustratorów książek Wydawnictwa Dwie Siostry. To materiały edukacyjno-kreatywne w języku ukraińskim.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5