W tym roku w Olsztynie powstaną dwa azyle dla kotów

2022-01-21 18:28:08(ost. akt: 2022-01-21 18:21:35)

Autor zdjęcia: Pixabay

Olsztynianie udowodnili, że leży im na sercu los bezdomnych zwierząt. Podczas ostatniej edycji OBO przegłosowali projekt, który poprawi los wolno żyjących kotów.
— Jak pokazały wyniki ostatniego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, temat wolno żyjących kotów jest mieszkańcom bardzo bliski. Na tyle wybranych projektów, drugie i trzecie miejsce zajęły projekty prozwierzęce. Widać więc, że olsztynianom zależy na ograniczeniu bezdomności zwierząt — uważa Magda Orłowska, autorka projektu "Kocie azyle upiększają Olsztyn", założycielka fundacji Per Mondo, która prowadzi olsztyńską Kici Caffe.

To jednak tylko jedna strona medalu. Jak wskazuje sama nazwa projektu, kocie azyle będą również ozdobą naszego miasta. W Olsztynie jest wiele miejsc, w których od lat bytują bezdomne koty. Przez jednych są dokarmiane, u innych wywołują niechęć. Opiekunowie, którzy dokarmiają te czworonogi, nie mają bowiem wpływu na to, co dzieje się na otwartej przestrzeni. Budki niszczeją, a miski są brudne od zepsutego jedzenia. To staje się często przyczyną konfliktów sąsiedzkich.

Musimy walczyć o to, żeby miejsca, w których bytują wolno żyjące koty były czyste i ładne. Po pierwsze nie wszyscy kochają koty, a po drugie nikt nie chce mieć pobojowiska pod oknem — mówi Magda Orłowska.

Kocie azyle mają choć w części rozwiązać ten problem. W planach jest bowiem ogrodzenie terenu, na którym przebywają koty i wyłożenie go kostką brukową, co znacznie ułatwi czyszczenie i pielęgnację azyli. Zostaną zbudowane ocieplane domki dla kotów i drewniane zadaszenie chroniące miski z karmą. Ponadto projekt zakłada również podłączenie monitoringu, co ma zapobiec aktom wandalizmu. W azylach ma zostać także zasadzona roślinność, aby stały się zielonymi punktami na mapie naszego miasta.

Kocie azyle mają być takimi oazami zieleni, nad którymi będzie nadzór i które będą czyste. Dlatego muszą to być schronienia zamknięte dla innych ludzi, ponieważ wiele osób wrzuca resztki jedzenia i odpadki z kuchni do misek, a potem my musimy to sprzątać, bo koty tego nie jedzą, więc się to psuje i śmierdzi — tłumaczy Magda Orłowska.

Kocie azyle powstaną w dwóch miejscach: na skarpie pomiędzy ulicami Franciszka Sarnowskiego, Roberta i Karola Małłków i Marii Curie-Skłodowskiej oraz na pasie zieleni pomiędzy budynkiem przy ulicy Osińskiego 7 a budynkiem Straży Pożarnej.

Kocie azyle pomogą również w kontrolowaniu populacji kotów oraz ułatwią ich odławianie do kastracji i leczenia, bo należy pamiętać, że kastracja to jedyna humanitarna metoda ograniczenia bezdomności zwierząt — dodaje Magda Orłowska.

Olga Dadańska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Magda #3088679 21 sty 2022 20:00

    Ludzie, czy was nie porąbało?! Gmina ma ogromne długi, chodniki dziurawe nieodśnieżone, a tu jakieś azyle dla kotów będę robić. Wyjeżdżam z tego kraju!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5