Budowlańcy rozbierają molo gołymi rękami. Ikona plaży miejskiej w Olsztynie powoli się kurczy [ZDJĘCIA]

2022-01-12 15:25:34(ost. akt: 2022-01-12 17:25:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Molo na plaży miejskiej w Olsztynie mimo tego, że od dawna było wizytówką tego miejsca, właśnie znika z krajobrazu. Ekipa budowlana w mróz i śnieg przy użyciu gołych rąk i łomów wyrywa kolejne deski z pomostu. Wszystko po to, żeby na wiosnę mógł powstać nowoczesny i bezpieczniejszy obiekt.
Właśnie trwają prace związane z powstaniem nowego pomostu w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Budowlańcy zdemontowali już balustrady i deski tworzące nawierzchnię. Docelowo znikną praktycznie wszystkie elementy starej konstrukcji. Na jej miejscu w kolejnych tygodniach powstanie nowe molo, które będzie spełniać wszystkie nowoczesne standardy.

Fot. Zbigniew Woźniak

Zaplanowane prace to m.in. wbicie 36 sztuk nowych, stalowych pali, które będą stanowić podstawę obiektu. Sama konstrukcja pomostu, w tym oczywiście deski oraz balustrady, zostaną wykonane z najwyższej jakości drewna dębowego. Użyte materiały zapewnią trwałość nowego mola.

Dodatkowo na plaży powstanie specjalny punkt widokowy, z którego będzie można obserwować przyrodę wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Zaplanowano kupno lunet i lornetek oraz uruchomienie aplikacji mobilnej z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jezioro Ukiel.

Fot. Zbigniew Woźniak

Zaplanowane prace mają być zrealizowane do końca kwietnia, bo w ostatni weekend maja Olsztyn będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które po raz pierwszy odbędą się w Polsce.

Przebudowa mola będzie kosztowała ok. 3,76 mln zł.

Źródło: UM w Olsztynie


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5