Zamek w Olsztynie doczekał się remontu krużganka

2021-12-17 18:04:48(ost. akt: 2021-12-17 16:50:16)
W piątek (17 grudnia) odbyło się spotkanie w olsztyńskim zamku mające na celu zaprezentowanie świeżo wyremontowanego krużganka oraz wmurowanie kapsuły czasu.
Kapsuła została wmurowana pod tablicą kopernikowską i znalazł się list podpisany przez marszałka Gustawa Marka Brzezina, wojewodę Artura Chojeckiego, arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków Dariusza Bartona, Ewę i Jerzego Skorłutowskich, wykonawcy remontu oraz przez dyrektora muzeum Piotra Żuchowskiego.

W kapsule znalazły się jeszcze współczesne złotówki oraz broszka przedstawiająca herb Warmii i Mazur.

Remont krużganka był pierwszą inwestycją, którą dofinansowało zarówno Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie kwotą 80 000 złotych, jak i 3 instytucje zewnętrzne: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego (669 194 zł), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (300 000 zł) oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie (200 000 zł). Dzięki dofinansowaniu udało się zakończyć inwestycję „Olsztyn, zamek (XIV w.): remont kapitalny krużganka z przyległym wejściem oraz elewacji ponad dachem krużganka w celu ochrony tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika”. Jak napisano w liście, który znalazł się w kapsule, „nadrzędnym celem było wyeliminowanie zagrożenia zniszczenia tablicy doświadczalnej Mikołaja Kopernika, jedynego, oryginalnego, przyrządu astronomicznego słynnego uczonego i mieszkańca Warmii”.

Przeciekający dach stanowił zagrożenie dla tablicy astronomicznej znajdującej się na ścianie krużganka. Tablica słynnego astronoma służyła do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Została wykonana własnoręcznie przez Kopernika, który w latach 1516-1521 mieszkał w olsztyńskim zamku i pełnił funkcję administratora dóbr kapitulnych.

Na łącznej powierzchni 1382 metrów kwadratowych wykonano:
- Kapitalny remont dachu krużganka i poprzedzającej go klatki, w tym wymianę wszystkich elementów drewnianych porażonych korozją, deskowanie, którego dotąd dach nie posiadał, nowe pokrycie dachowe z dachówki mnich-mniszka, nowe obróbki blacharskie z blachy miedzianej,
- Konserwację elewacji krużganka i ponad jego dachem, wraz ze stolarką okienną i drzwiową, z oczyszczeniem ceglanego lica, uzupełnieniem cegieł i spoinowania, konserwacją tynków blend i fryzów, a także prace restauratorskie średniowiecznego fryzu podokapowego zdobionego motywem maswerkowym,
- Pod nadzorem archeologicznym przywróciliśmy wzdłuż ściany krużganka nawierzchnię brukową,
- Prace konserwatorskie wnętrza krużganka, klatki schodowej, przedsionka w kształcie baszty, ścian, sufitów i sklepień, w tym usunęliśmy wtórne warstwy malarskie pokrywające lico ceglane, a następnie zakonserwowaliśmy odkryte lico gotyckiego.

Był to pierwszy remont krużganka od ponad stu lat i rozpoczął się w lipcu tego roku. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Ochrona Zabytków oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Końcowa kwota prac konserwatorskich wyniosła 950 567,03 zł.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wojcieszek #3085076 17 gru 2021 19:46

    Szkoda że nie ma już lipy! I szkoda że nie posadzono nowego drzewa!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5