Jak wygląda proces tworzenia wina?

2021-11-29 10:06:33(ost. akt: 2021-11-29 10:22:16)   Artykuł sponsorowany
Wino to z pewnością jeden z najbardziej szlachetnych trunków w historii ludzkości. Samo winiarstwo cieszy się dużym szacunkiem, a posiadanie własnej winiarni kojarzy się z luksusem.
Aczkolwiek proces tworzenia wina to niezwykle skomplikowana praca, która wymaga doświadczenia, sumienności, sporego wkładu własnego i pasji. W niniejszym artykule dowiesz się jak wygląda przetwarzanie winogron w prawdziwe wino.

Od winogron do szlachetnego trunku
Zależnie od regionu, tradycji czy metody, każde wino tworzy się na nieco innych zasadach. W przypadku wina czerwonego oraz wina różowego jako pierwszy etap winifikacji określa się proces maceracji. Polega on na pierwszej, samorzutnej fermentacji. Dodatkowo wśród niektórych szczepów wykonuje się także usuwanie szypułek. Następnie przygotowuje się moszcz gronowy, który polega na wyciśnięciu winogron w prasach winiarskich. Dzięki temu uzyskamy czysty sok z winogron.

Kolejnym etapem jest proces fermentacji wina, który w praktycznie każdym regionie winiarskim jest inny. Może on być samorzutny, odbywający się w temperaturze pokojowej, nie podlegający ścisłej kontroli - wtedy sok fermentuje z minimalnym udziałem człowieka. Z drugiej strony, niektóre wina są fermentowane pod ścisłym nadzorem, w określonej temperaturze. W tenże sposób każdy trunek będzie smakować niezwykle podobnie. Sam proces fermentacji trwa dosyć długo, gdyż aż kilka tygodni, jednakże jest to niezbędne, aby wino było rzeczywiście napojem alkoholowym i smacznym.


Kupaż, dojrzewanie i butelkowanie wina
Przedostatnim etapem w produkcji wina jest kupaż, czyli mieszanie trunków. Polega on na połączeniu win różnych gatunków, jednak pochodzących zazwyczaj z tej samej winiarni. Oczywiście nie jest to aksjomat, przez co do mieszania wina zachodzić może w różnorodnych wariacjach

Na samym końcu wino jest poddawane dojrzewaniu i butelkowaniu. Praktycznie każde wino musi “odleżeć swoje”, żeby było wystarczająco wykwintne i dojrzałe. Do tego procesu dopasowuje się temperaturę, rodzaj beczki, oświetlenie etc. Czas dojrzewania jest z pewnością tym najdłuższym, gdyż w samych beczkach wino może dojrzewać nawet kilka lat, a w butelkach - o wiele, wiele dłużej. Warto natomiast pamiętać, że wino nie musi być przeznaczone do długotrwałego dojrzewania. Niektóre gatunki są smakowite już po kilku miesiącach od zakończenia procesu fermentacji - jak chociażby niektóre wina różowe czy młode wina białe. Na samym końcu każde wino powinno być zabutelkowane, a następnie może już być sprzedawane i spożywane.

Natomiast jeśli szukasz sklepu z szeroką ofertą wyboru wina, to koniecznie sprawdź propozycje od zielonebutelki.pl.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5