Szpital Dziecięcy w Olsztynie z najnowocześniejszym mikroskopem

2021-11-25 14:53:47 (ost. akt: 2021-11-25 15:38:40)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie kupił najnowocześniejszy na świecie mikroskop neurochirurgiczny.
Pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego mikroskopu odbyły się już w tym tygodniu. W swojej pracy użył go zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi pod kierunkiem prof. Dawida Larysza.

Użycie tego sprzętu znacząco zmniejsza ryzyko powikłań podczas zabiegów i skraca czas zabiegów.

Fot. Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Fot. Szpital Dziecięcy w Olsztynie

— Nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny to urządzenie wyposażone w zaawansowaną kamerę w rozdzielczości 4K, pozwalające na powiększenie obrazu i dokładne obrazowanie operowanego mózgu i jego naczyń – wyjaśnia prof. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi w szpitalu dziecięcym w Olsztynie.

I dodaje: — Umożliwia on integrację wielu urządzeń, stosowanych w trakcie tych niezwykle precyzyjnych zabiegów, takich jak system neuronawigacji czy neuromonitoringu śródoperacyjnego. Pozwala to przeprowadzić zabieg na delikatnym mózgu dziecka zgodnie z wcześniejszym planem przedoperacyjnym. Wyjątkowe są również systemy fluorescencji, które poprzez zaawansowane filtry umożliwiają skuteczniejsze usuwanie zmian nowotworowych. Zastosowanie wbudowanego w mikroskop modułu oprogramowania inżynierskiego, sprzężonego z videoangiografią, uwidocznia i analizuje przepływ krwi w naczyniach, co jest niezwykle ważne w przypadku leczenia nowotworów i zmian naczyniowych.

Wartość mikroskopu wynosi ok. 1,2 mln zł. Sprzęt został kupiony dzięki projektowi „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”.

Zakup sfinansowano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którym dysponuje Ministerstwa Zdrowia, i wkładu własnego samorządu województwa. Łączna wartość to 16,1 mln zł.

Źródło: Szpital dziecięcy w Olsztynie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5