Po co w Olsztynie rady osiedli? Bartosz Grucela zauważa, że miasto nie współpracuje z mieszkańcami

2021-11-25 07:10:10 (ost. akt: 2021-11-25 09:29:14)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Bartosz Grucela jest radnym osiedla Kormoran w Olsztynie. Zauważa, że mieszkańcy o budowie nowego wyjazdu z osiedla dowiedzieli się z "Gazety Olsztyńskiej". Dlaczego zabrakło informacji od urzędników?
Mieszkańcy bloków przy ul. Pstrowskiego mogli bez kłopotów wyjeżdżać z osiedla na główną ulicę. W tej chwili ten wyjazd jest niemożliwy. Tarasuje go nowy chodnik i ścieżka rowerowa. Za kilka dni jednak mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego wyjazdu, który znajdzie się kilka metrów dalej. W pobliżu powstaje również nowe osiedle. I to deweloper jest opowiedziany za budowę nowej drogi. Tylko że mieszkańcy o tych zmianach dowiedzieli się z artykułu w „Gazecie Olsztyńskiej”. Pisaliśmy również o tym, że droga wraz z chodnikiem i ścieżką znajduje się na terenie należącym do miasta. To istotne w tym temacie.

— Rady osiedli w swoim statucie ustanowionym uchwałą rady miasta powinny opiniować rozwiązania drogowe, które dzieją się w mieście. Zwłaszcza te, które planowane są na danym osiedlu. W tym przypadku nikt nas o zdanie nie pytał — zauważa Bartosz Grucela z Rady Osiedla Kormoran. — Niestety już nic nie możemy zrobić i to jest najbardziej irytujące. Bo wyjazd jest zamknięty, a prace nad chodnikiem ze ścieżką rowerową są już na ukończeniu. Można powiedzieć, że mleko się rozlało. W tej sprawie interweniowałem do ZDZiT. Ale spotkałem się ze zdziwieniem, że zmiany mają być opiniowane. Jak można o tym nie wiedzieć? To kolejny przykład, że nikt nie bierze pod uwagę zdania mieszkańców. A przecież po to działają rady osiedla, żeby wypowiadać się w imieniu osób, które mieszkają w danej okolicy. Zgodnie z uchwałą to jednostka pomocnicza samorządu terytorialnego. Tylko jaką może być pomocą, skoro nikt o nic nie pyta? Nie możemy być fikcją. Powinniśmy realnie działać.

I dodaje: — Absurdów jest więcej w tej sytuacji. Przy ul. Pstrowskiego powstaje nowe osiedle. Firma budowlana bez uprzedzenia w jeden weekend „zwinęła” cały chodnik. Mieszkańców też to zaskoczyło. Zostawiono nam tylko przejście po błocie. Nie było żadnych informacji chociażby na klatkach schodowych. Nic. A to główny trakt, którym chodzimy do tramwajów czy do przedszkola i wracamy do domów. Nawet jeśli za te prace odpowiedzialny jest deweloper, to cały czas jest to teren miasta. Zgłaszałem również tę sprawę do straży miejskiej i do ZDZiT, ale tu także nikt nie reagował. Czy tak powinna wyglądać współpraca miasta z radą osiedla? To kuriozum.

Podsumowując: czy miasto powinno być dla mieszkańców, czy mieszkańcy dla miasta?


Podobna sytuacja miała miejsce na ul. Iwaszkiewicza, gdzie budowa ścieżki rowerowej likwiduje miejsca parkingowe. To projekt OBO, więc wybrany przez mieszkańców. Tylko że wiele osób, które tam żyją i parkują, protestuje przeciwko tej inwestycji. Tamtejsza rada osiedla w tej kwestii również nie miała okazji opiniować projektu.

Bartosz Grucela
Fot. @BGrucela/FB
Bartosz Grucela

ar

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3082355 25 lis 2021 12:01

  Zapamiętam tę radę miasta, a raczej zapamiętam tylko do wyborów bo potem spuszczę pamięć o nich w muszli klozetowej, jako gnojków , którzy zabronili Olsztynianom używania wody pod groźbą wysokich opłat za śmieci. Dzięki uzależnieniu opłat za śmieci od używania wody mieszkańcy miasta mocno ograniczyli mycie się, co te gnojki zaraz chcieli zrekompensować podwyżkami za wode, bo im się rachunki nie zgadzały.Myśleli że za śmieci bedzie wpływać wiecej kasy, a tu kicha. Bród i smród zapanowały w mieście Olsztyn. Olsztynianie wody zużywają mniej i kasiory w kasie miejskiej ni ma. I jeszcze ten rozkopany Olsztyn. No nie da się tu mieszkać w smrodzie , błocie i wiecznych korkach.To najgorsza rada w historii miasta

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. dis #3082329 25 lis 2021 08:40

  Od dawna wiadomo, że w tym mieście nikt nie bierze pod uwagę zdania mieszkańców, ale to wszystko zależy od włodarza. Ten z kolei bawi się w Karola Krawczyka i mokry sen o tramwajach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zenek #3082327 25 lis 2021 08:20

  Na zakończenie kadencji pytani wszyscy radni odpowiadają zgodnie-miasto wspaniale się rozwija, odwrotnie w ocenie dużej części olsztynian. Radio Olsztyn kilka lat temu podsumowało aktywność radnych i np jeden z nich trzykrotnie podczas kadencji zgłosił wnioski; podwyższyć diety radnym, darmowe parkowanie w SPP i bezpłatne przejazdy MPK dla radnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5