Szczepienia przeciwko grypie i Covid-19 będą jeszcze bardziej dostępne

2021-11-24 08:31:00 (ost. akt: 2021-11-23 17:26:44)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od 23 listopada, wszyscy, którzy ukończyli 18. rok życia mogą bezpłatnie korzystać ze szczepień przeciwko grypie. Na horyzoncie znajdują się również przyspieszone szczepienia trzecią dawką przeciwko Covid-19 dla osób 50+.
Resort zdrowia zdecydował się udostępnić bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, ponieważ zauważył, że niezbyt zainteresowani są nimi ci, dla których do tej pory były refundowane.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi do wczoraj przepisami było 13 grup wskazanych do szczepienia z powodu szczególnego ryzyka na zakażenie wirusem grypy przez wykonywane obowiązki zawodowe. Wśród nich były m.in. osoby pracujące w żłobkach, DPS-ach czy hospicjach oraz osoby w wieku powyżej 75 lat.

— Do niedawna refundacja obejmowała osoby starsze, z upośledzoną odpornością, medyków, służby mundurowe, ale widzimy, że blisko 3 tys. punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra [tj. od 23.11 - przyp. red.] szczepień dla osób w wieku 18 plus — wyjaśniał podczas konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Każda pełnoletnia osoba, która chce zaszczepić się przeciwko grypie może po prostu pójść do przychodni i poprosić o szczepienie. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dysponuje milionem szczepionek, dlatego w poszczególnych punktach szczepień w Polsce nie powinno być z nimi problemu. Nie trzeba mieć recepty czy skierowania. Wszystkie informacje o szczepieniach na grypę oraz spis 3 tys. punktów szczepień w Polsce można znaleźć tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Łącznie do Polski ma trafić w tym roku około 5 mln szczepionek. Szczepienia przeciwko grypie mają być wykonywane do 31 marca 2022 roku lub do wyczerpania rezerwy.

“Uwolnienie” szczepień przeciwko grypie to nie wszystko, co w obszarze szczepień robi teraz rząd. Za 2-3 dni Ministerstwo Zdrowia wprowadzi regulacje, które skrócą oczekiwanie na trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 osobom z grupy wiekowej 50+ do 5 miesięcy. — Ta decyzja zostanie wcielona w życie w ciągu kilku najbliższych dni. Chcemy uniknąć kumulacji szczepień w okresie świąt. Sytuacja wygląda tak, że akurat w czerwcu zostało podanych bardzo dużo drugich dawek — tłumaczył na antenie Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski.

W niedzielę wieczorem premier Mateusz Morawiecki zwołał posiedzenie Rady Medycznej, na którym dyskutowano o przyspieszeniu trzeciej dawki dla osób 50+. Według statystyk, osoby, które teraz trafiają do szpitali z powodu zakażenia Covid-19, zaszczepiły się dość dawno, na początku akcji szczepień. Eksperci doradzający przy premierze dali zielone światło do szczepienia trzecią lub przypominającą dawką po 5 miesiącach.

Według aktualnych rządowych danych w pełni zaszczepionych jest 20,2 mln osób. Trzecią uzupełniającą dawką szczepionki przyjęło dotąd 293 156 osób, a dawkę przypominającą 1 733 436 osób.

Tymczasem czwarta fala pandemii nadal ma się bardzo dobrze. We wtorek odnotowano 19 936 przypadków, co oznacza 20-proc. wzrost w stosunku do ubiegłego tygodnia. Tylko jednej doby zmarło prawie 400 osób, a od początku listopada już 4 tys. Coraz więcej chorych trafia również do szpitali.

Wobec tego minister Niedzielski mówił w Radiu Zet, że jeśli do połowy grudnia liczba zakażeń nie zacznie spadać, to trzeba będzie wprowadzić dodatkowe obostrzenia. — Chodzi o bardziej "dolegliwe restrykcje", ale to jest czarny scenariusz działania. Decyzje o wprowadzaniu obostrzeń podejmowane są przez premiera oraz przedstawicieli resortu zdrowia. Jednak obecnie sprawniej potrafimy zarządzać infrastrukturą szpitalną, a także mamy dużą liczbę zaszczepionych osób — mówił.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5