Jedno słowo może zmienić wszystko

2021-11-22 16:35:07 (ost. akt: 2021-11-22 15:10:19)
Monika Stępień

Monika Stępień

Autor zdjęcia: Hanna Łozowska

Jak zmieścić bogatą treść w krótkiej formie? Tego dowiemy się na warsztatach literackich „Warmia i Mazury w stu słowach — drabble”. Spotkania odbędą się 29 listopada i 6 grudnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Poprowadzi je Monika Stępień, olsztyńska poetka i animator kultury.
Drabble to krótkie teksty liczące dokładnie 100 słów. Wyróżniamy także dribble (50 słów) oraz drubble (200 słów) — tłumaczy Monika Stępień. — Zapraszamy osoby, które chcą sprawdzić się w tej wymagającej uważności formie oraz otwartych na niezwykłość Warmii i Mazur — zachęca.

Liczba miejsc jest ograniczona. — W warsztacie może wziąć udział 10 osób. W ten sposób starczy czasu na indywidualną pracę z każdym. Zapisać się można drogą mailową — informuje prowadząca.

Uczestnicy warsztatów poszerzą wiedzę na temat mitów, historii, niezwykłych miejsc oraz osobowości związanych z Warmią i Mazurami. Będą też szlifować dyscyplinę językową, zwięzłość i klarowność przekazu.

— Poznamy trochę sposobów na „odchwaszczanie” języka, kilka technik budowania krótkiego, ale bogatego w sens komunikatu — wyjaśnia Monika Stępień. — Popracujemy nad budowaniem profilu psychologicznego poprzez detal i pokazywanie zamaszystości emocji w jednym zdaniu. Wszystko to podczas pracy na tekstach cudzych i tych, które powstaną podczas ćwiczeń. A te, które stworzymy na warsztatach opublikowane zostaną w piśmie "VariArt". Może czekają nas nie tylko warsztaty, ale i prasowe debiuty? — zastanawia się.
Umiejętność pisania drabbli z pewnością przyda się podczas pracy nad tekstem literackim. Ale także w innych sferach życia.

— To, że mamy do dyspozycji nieskończone gigabajty przestrzeni w social mediach lub minut w rozmowach wcale nie oznacza, że warto niepotrzebnie rozwodzić się i krążyć wokół tych samych informacji opowiadanych wciąż i wciąż synonimicznie. Jasne wyrażanie naszego zdania, poglądu lub zadawanie konkretnych pytań to doskonała metoda na satysfakcjonującą rozmowę i unikanie niezrozumień — przekonuje prowadząca.

Dwa spotkania oczywiście nie wystarczą, żeby wyćwiczyć te nawyki.
— Podobno, żeby coś się stało naszym nawykiem, powinniśmy wykonywać to przez co najmniej 28 dni — zauważa Monika Stępień. — Niech zatem warsztaty staną się zaczątkiem refleksji na temat oszczędności w słowach i bogactwa przemyśleń. Już jedno słowo może zmienić wszystko. Niech ta świadomość sprawczości zainspiruje nas do przejęcia władzy nad… klawiaturą!

Co, gdzie, kiedy?


Warsztaty literackie „Warmia i Mazury w stu słowach — drabble”
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
SPOTKANIE 1 — 29 listopada, godz. 17, Pokój z Widokiem
SPOTKANIE 2 — 6 grudnia, godz 17 — Pokój z Widokiem
Zgłoszenia: region@wbp.olsztyn.pl do 26 listopada.
Prowadzenie: Monika Stępień
Uczestnicy warsztatów zobowiązani są wziąć ze sobą maseczkę oraz certyfikat zaszczepienia przeciwko COVID-19.

Koncepcja drabbli...


...narodziła się w środowisku wielbicieli fantastyki naukowej w Wielkiej Brytanii na początku lat 80. XX w. Brytyjskie Stowarzyszenie Science Fiction przy uniwersytecie w Birmingham zdefiniowało drabble jako krótki utwór literacki do stu wyrazów. Sam termin zapożyczono z satyry Monthy Pythona „Big Red Book” z 1971 roku.

Paweł Snopkow


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5