Działka na Głowackiego w Olsztynie sprzedana zgodnie z prawem. Skarga dewelopera odrzucona przez sąd

2021-11-18 15:47:18(ost. akt: 2021-11-18 21:25:38)
Działka z zamkniętym basen miejskim przy ul. Głowackiego w Olsztynie

Działka z zamkniętym basen miejskim przy ul. Głowackiego w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił w całości dwie skargi dewelopera, który kwestionował postępowanie na sprzedaż działki, na której znajduje się nieczynny już basen.
Przetarg dotyczył dwóch sąsiadujących ze sobą działek przy ul. Głowackiego, których łączna powierzchnia to niemal 10,6 tys. m2. Na jednej z nich zlokalizowany jest budynek dawnego Zespołu Krytych Obiektów Sportowych.

Pierwszy przetarg na zakup tego terenu odbył się w lutym tego roku, jednak zwycięzca nie dopełnił wymaganych formalności, nie wpłacił całości wylicytowanej kwoty i sprzedaż nie została sfinalizowana. Wówczas inwestor nie tylko zaskarżył postępowanie przetargowe, ale także próbował zablokować kolejne. Jednak sąd oddalił jego wniosek o wstrzymanie przetargu i na początku października odbyła się druga licytacja działki. Do przetargu stanęło czterech oferentów a najwyższą cenę zaproponowała spółka INPRO z Gdańska za kwotę 13,1 mln zł.

— Przeprowadziliśmy drugi przetarg, bo nie mieliśmy sobie nic do zarzucenia — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Cała poprzednia procedura odbyła się zgodnie z prawem. Jednak z ostrożności postanowiliśmy wstrzymać się z podpisaniem umowy do czasu wyroku WSA.

W czwartek 18 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wydał aż dwa korzystne dla gminy wyroki. Jeden dotyczył pierwszego przetargu, a kolejny — drugiego. W obydwu wyrokach sąd uznał, że gmina Olsztyn dopełniła wszystkich obowiązków i przetargi odbyły się zgodnie z prawem.

— Spółka INPRO, która zaproponowała najwyższą cenę w ponownym przetargu wpłaciła już całą kwotę ustaloną w przetargu, a zatem nic już nie stoi na przeszkodzie i w poniedziałek podpisujemy umowę — powiedziała zastępca dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Olsztyna, Joanna Kiełbowska.

Chodzi o skargę poprzedniego zwycięzcy przetargu, która jest w WSA w Olsztynie. Przed drugim przetargiem przewodnicząca komisji przetargowej poinformowała, że WSA w Olsztynie oddalił dzień wcześniej dwie skargi w sprawie wstrzymania przetargu. Dlatego ten mógł się odbyć.

Przypomnijmy, że spółka skarżyła decyzję prezydenta o przetargu podnosząc, że określenie funkcji działki jako usługowo-mieszkalnej może wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy (działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i trzeba występować do ratusza o warunki zabudowy, które określą, co można tam zbudować).

Spółka walczyła o odzyskanie wadium (710 tys. zł), bo uważa, że nie przystąpiła do podpisania aktu sprzedaży nie ze swojej winy, a z przyczyn leżących po stronie gminy. Jej zdaniem, gmina najpierw powinna uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określi przeznaczenie działki, dopiero później przeprowadzić przetarg.

Wyroki nie są prawomocne.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3081548 18 lis 2021 18:27

    Może wpisze się ktoś z tych hejterów, którzy wieszczyli że miasto pójdzie z torbami, że przegra w sądzie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5