Kiedy przyjdzie czas na wprowadzanie nowych obostrzeń?

2021-11-17 18:25:20(ost. akt: 2021-11-17 19:03:31)

Autor zdjęcia: archiwum

W środę zostały pobite kolejne niechlubne rekordy podczas czwartej fali pandemii koronawirusa. Odnotowano ponad 24 tys. nowych zakażeń oraz przeszło 400 zgonów — najwięcej od maja tego roku. Siedmiodniowa średnia z liczby nowych przypadków Covid-19 wynosi już prawie 16 tys. Kiedy zatem przyjdzie czas na wprowadzenie obostrzeń?
Zła sytuacja epidemiczna jest nie tylko w kraju, ale również na Warmii i Mazurach. Potwierdzono 790 nowych przypadków, z czego najwięcej w Olsztynie — 122. Zmarło 8 osób, spośród których tylko jedna miała choroby współistniejące.

Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski inspektor sanitarny, ubolewa nad tym, że niechęć do szczepień powoduje, że choruje i umiera coraz więcej ludzi i że ponownie system ochrony zdrowia, który musi koncentrować się na pacjentach covidowych, jest coraz bardziej sparaliżowany.

— Mamy teraz tę ostatnią szansę, żeby się zaszczepić i ocalić swoje zdrowie, a nawet życie, a także zdrowie naszych bliskich. Statystyka mówi jednoznacznie: szczepienia działają. Nie wiem dlaczego ci, którzy widzą to, jak cierpią i umierają inni, nie wyciągają z tego prostego wniosku. Trzeba oczywiście mieć świadomość, że dzisiejsza wysoka liczba zakażeń za tydzień lub dziesięć dni przełoży się na liczbę osób wymagających pobytu w szpitalu. W placówkach na Warmii i Mazurach powstaje coraz więcej oddziałów covidowych, a nawet przekształcane są całe szpitale. To wiąże się z ograniczeniem dostępu do opieki medycznej, do specjalistów... Opóźnia się leczenie bardzo poważnych schorzeń — podkreśla Janusz Dzisko.

Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu nie ma wątpliwości, że to nie jest ostatnie słowo czwartej fali pandemii. Dzisko spodziewa się dalszego wzrostu liczby zakażeń. Przestrzega również przed złudnym optymizmem, gdy weźmie się pod uwagę liczbę zakażeń w naszym województwie i na przykład na Mazowszu czy na Śląsku.

— Pomimo że raportujemy 800-900 przypadków na dobę, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. W epidemiologii posługuje się współczynnikami po to, żeby określić rzeczywisty stan epidemii. Jeśli na Śląsku mieszka 7 milionów ludzi, a u nas nieco ponad milion, to przy jednakowym wskaźniku u nas będzie np. tysiąc zachorowań, a tam 7 tysięcy. Bezwzględne liczby nie przedstawiają realnej sytuacji. Trzeba brać pod uwagę liczbę mieszkańców — wyjaśnia.

Środowa liczba nowych zakażeń koronawirusem oznacza, że w stosunku do ubiegłego wtorku odnotowaliśmy 31-procentowy wzrost. Siedmiodniowa średnia z liczby zakażeń to już prawie 16 tys. W szpitalach także przebywa 30 proc. więcej pacjentów niż przed tygodniem — w środę było to ponad 15 tys. osób. Podłączenia do respiratora potrzebowało 1326 chorych.

Według prognoz Ministerstwa Zdrowia sprzed kilku tygodni mieliśmy notować teraz od 10 tys. do 15 tys. zakażeń dziennie. Łatwo zauważyć, że ta granica dawno została przekroczona. Teraz przedstawiciele resortu zdrowia przewidują, że apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia i wyniesie około 40 tys. przypadków dziennie. Dotychczasowy rekord dziennej, oficjalnie potwierdzonej liczby nowych zakażeń w Polsce wynosi 35 tys. — tyle odnotowano 1 kwietnia tego roku.

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, członek Rady Medycznej przy premierze, uważa, że wzorem innych europejskich krajów Polska powinna wprowadzić ograniczenia dla osób niezaszczepionych. — Tak się będziemy bujać do wiosny, zamiast ograniczyć liczbę zachorowań. Wzorem innych krajów powinniśmy już dawno wprowadzić przywileje dla zaszczepionych i ograniczyć aktywność niezaszczepionych — powiedział „Gazecie Wyborczej”.

Rada Medyczna przy premierze przygotowała rekomendację w sprawie egzekwowania certyfikatów covidowych w miejscach publicznych, takich jak kina czy restauracje. — Tekst tej rekomendacji jest od dawna ułożony. Wszyscy członkowie rady, którzy się wypowiedzieli na ten temat, poparli jej wydanie, ale decyzja należy do przewodniczącego rady prof. Andrzeja Horbana — dodał prof. Flisiak.

Tymczasem grupa posłów PiS przygotowała projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. — Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli ten nie będzie zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami — mówił w środę Czesław Hoc, poseł PiS i jeden z twórców projektu. Drugi filar projektu dotyczy tego, że szef podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika, zaś trzeci przewiduje, że przedsiębiorstwo, które wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska przywilej — nie będą go dotyczyć żadne restrykcje. Czesław Hoc wyraził nadzieję, że projekt będzie procedowany w Sejmie na posiedzeniu 1-2 grudnia.

Z kolei Michał Wypij, poseł Porozumienia z Warmii i Mazur, poinformował na Twitterze, że jego ugrupowanie rozpoczyna prace nad projektem wprowadzającym tzw. paszport covidowy. — Polska wzorem innych krajów europejskich musi dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli. Musimy słuchać specjalistów, naukowców. To ich zdanie jest najważniejsze — napisał Wypij.


Pierwszym europejskim krajem, który w obliczu wzbierającej czwartej fali pandemii zdecydował się wprowadzić lockdown dla niezaszczepionych jest Austria. Od poniedziałku takie osoby nie mogą wychodzić z domu bez pilnej potrzeby, takiej jak wizyta u lekarza czy zrobienie niezbędnych zakupów. Podobne ograniczenia wprowadza coraz więcej landów w Niemczech, gdzie we wtorek było 32 tys. nowych zakażeń.

Warto przypomnieć, że w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa między innymi w komunikacji publicznej, sklepach, galeriach handlowych oraz innych przestrzeniach zamkniętych. Maseczki są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z pandemią. Dostępne są również dostępne szczepionki — bez problemu można umówić termin na pierwszą lub trzecią (uzupełniającą) dawkę.

Marta Wiśniewska



Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ..... #3081518 18 lis 2021 13:31

    Kilka dni po zablokowaniu nieszczepionych Austria bije rekord przypadków COVID Może nastąpić pełna ogólnokrajowa blokada. Źródło: https://www.newswars.com/days-after-lock ing-down-the-unvaccinated-austria-hits-c ovid-case-record/ JAKIŚ RZECZOWY KOMENTARZ SZCZEPY KIEDY PRZYJDZIE CZAS NA WPROWADZENIE NOWYCH OBOSTRZEŃ.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ..... #3081482 18 lis 2021 08:55

    "83% zgonów z powodu Covid-19 i 67% hospitalizacji należało do osób w pełni zaszczepionych w ciągu ostatniego miesiąca w Anglii" Źródło: https://dailyexpose.uk/2021/11/12/englan d-83-percent-covid-deaths-fully-vaccinat ed/ A TERAZ ZAPRASZAM PO PASZPORT COVIDOWY.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Stary dziad #3081469 18 lis 2021 08:14

    I dodam, że nigdy nie było i nie ma obowiązku płacenia podatków albo mycia się. Wiem bo sam to wszystko robię, gdyż nie jestem niewolnikiem systemu. Z punktu widzenia medycyny najprawdopodobniej płacenia podatków jest niezdrowe. Sąsiad płacił i spadł z drabiny. Z punktu widzenia medycyny mycie się tez jest niezdrowe. Znam wielu ludzi którzy się myli i wszyscy zmarli. Ja się nie myję i żyję. Przypadek?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. Dorota #3081431 17 lis 2021 20:11

    Kolejny artykuł wprowadzający w błąd. Prawda jest taka że nigdy dotąd nie było i nadal nie ma obowiązku noszenia maseczek. Z punktu medycyny najprawdopodobniej są one niezdrowe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B