Policja sprawdza, czy przestrzegany jest obowiązek noszenia maseczek

2021-10-27 13:01:36 (ost. akt: 2021-10-27 14:11:13)

Autor zdjęcia: freepik

Ponad 400 przypadków nieprzestrzegania obowiązku noszenia maseczek odnotowali w ostatnich dniach policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Ten prosty nawyk może znacząco powstrzymać czwartą falę pandemii koronawirusa, a jednak coraz mniej osób go stosuje.
Jak poinformował nas Andrzej Jurkun, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, w dniach 19-25 października w Olsztynie i powiecie olsztyńskim policjanci odnotowali 430 wykroczeń dotyczących nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe, czyli m.in. w komunikacji publicznej i w galeriach handlowych.

Większość interwencji zakończyła się tylko pouczeniami, ale kilkanaście osób otrzymało mandaty. Jak donosi nasza czytelniczka, w środę rano w centrum handlowym Aura policja ponownie kontrolowała noszenie maseczek i już dużo częściej wlepiała mandaty tym, którzy ich nie mieli.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że polecił służbom, aby sprawdzały, czy ludzie noszą maseczki — zwłaszcza na terenach, gdzie jest najmniej zaszczepionych osób, czyli w tym na Warmii i Mazurach. Przypomnijmy, że — oprócz województw lubelskiego i świętokrzyskiego — jesteśmy najsłabiej wyszczepionym regionem w Polsce.

Wzrastająca liczba zakażeń przekłada się na obłożenie łóżek w szpitalach, a także na pracę w szkołach. Już ponad 80 placówek oświatowych w regionie musiało zmienić tryb nauczania — najczęściej na hybrydowy, rzadziej na całkowicie zdalny. Są także ogniska zakażeń w szpitalach i w przedszkolach.

Jak mówi nam Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny, w związku z wzrastającą liczbą badań, należy spodziewać się także większej liczby zakażeń. Jednak wychwytywanie chorych osób jest bardzo istotne.

— Na szczęście wzrasta liczba badań, co będzie się również wiązało z coraz większą liczbą dodatnich testów. Jeszcze niedawno wykrywalność koronawirusa wynosiła od 3 do 4 proc., a teraz jest to 11-12 proc. na 100 dostarczonych próbek. Niestety nie zmienia się z kolei coś, co powinno zmienić się bezwględnie, czyli sposób naszego zachowania. Zasada DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka to jest abecadło — coś, co możemy zrobić, aby uchronić się przed zakażeniem siebie i innych.

Maseczki są potrzebne, tym bardziej że obecnie dominującym wariantem koronawirusa w Polsce jest bardziej zakaźna Delta.

— Na początku, kiedy mieliśmy do czynienia z wirusem z Wuhan, to przyjęliśmy takie standardy, że osoba, która była kwalifikowana do odbycia kwarantanny, musi mieć przynajmniej 15 minut kontaktu z zakażonym. Dzisiaj ten czas w ogóle nie jest istotny. Samo przebywanie, chociażby przez chwilę, z osobą zakażoną jest niemal gwarantem zakażenia — mówi Janusz Dzisko.

Inspektor zapytany, jak przekonać nieprzekonanych, przyznał, że to bardzo trudne. Polecił wysłuchanie historii tych, którzy przez Covid otarli się o śmierć.

— Proszę posłuchać wywiadów albo porozmawiać z ludźmi, którzy z powodu Covidu niemal przypłacili życiem. To jest najlepsze świadectwo tego, że jest to groźna choroba. Ponadto trzeba pamiętać o powikłaniach, które występują bardzo często. I trudno się dziwić, bo Covid zajmuje płuca, a wówczas nasz organizm otrzymuje mniejsze ilości tlenu i z tego powodu narządy się degenerują. Jeśli ktoś nie chce słuchać autorytetów, to niech posłucha takich historii — zachęca Janusz Dzisko.

Marta Wiśniewska


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. też olsztyniak #3079182 28 paź 2021 05:56

  Jako uzupełnienie komentarza w sprawie masek. WSZYSTKIE LINKI PO WKLEJENIU MUSZĄ BYĆ BEZ SPECJI. https://twitter.com/Arachnidual ny/status/1361594040391786498 A tu Ci, którzy wystawiają Wam mandaty. youtube.com/watch?v=oLI9L99Xtx 8 Najbardziej znany reklamodawca szczepionek https://www.youtube.com/wat ch?v=hUtIGrRr_Yw Cytat z innego komentarza, który bardzo mi się podoba: Osobnik nie bojący się samodzielnie myśleć, nie dający sobie wmówić byle czego, nie poddający się sztucznie napędzanym psychozom, nie wierzący bezkrytycznie we wszystko, co zobaczy czy usłyszy w mediach, odporny na opinie pseudo ekspertów i wreszcie nie bojący się podejmować samodzielnych decyzji. Taki osobnik jest wrogiem każdej władzy i każdego systemu. Jest zagrożeniem, bo może przekonać do swoich poglądów innych. A samodzielnie myślące społeczeństwo nie dające się łatwo zastraszyć czy przekupić to koszmar władz. I na deserek coś jak zwykle specjalnie dla SZCZEPÓW, trochę stare ale bardzo ważne, tylko uważajcie na zwieracze. https://theconversation.com/ most-covid-deaths-in-england-now-are-in- the-vaccinated-heres-why-that-shouldnt-a larm-you-163671 https://techstartups.co m/2021/08/07/israel-top-health-official- says-90-severe-covid-patients-hospitals- fully-vaccinated-vaccine-effectiveness-w aningfading-video/

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #3079171 27 paź 2021 22:55

  Artykuł wprowadzający w błąd czytelników. Autor świadomie łamie zasady etyki dziennikarskiej, ponieważ od dawna powszechnie wiadomo, że NIGDY NIE BYŁO I NIE MA OBOWIĄZKU NOSZENIA MASECZEK. POLICYJNE MANDATY SĄ BEZPRAWNE. NIE NALEŻY ICH PRZYJMOWAĆ. SĄDY UMARZAJĄ TE SPRAWY. Nie ma też powodów zdrowotnych, ponieważ maseczki nie chronią przed wirusem. W normalnym kraju taki dziennikarzyna już nie byłby byłem dziennikarzem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. też olsztyniak #3079148 27 paź 2021 19:59

  Widzę, że straszenia ciamciaków ciąg dalszy. Wczorajszy artykuł na WP, warto przeczytać: https://www.money.pl/gospodarka/kara-za- brak-maseczki-sady-coraz-czesciej-przyzn aja-racje-niepokornym-6697876037069408a. html Zastanówcie się w jakim kraju żyjemy i gdzie Was mają rządzący. Następnie https://www.youtube.com/watch?v=LD6pI2oZ HNg (wszystkie linki muszą być bez spacji inaczej wyprowadzą w pole), jeśli nie otworzy się wpisz: "A gdy gasną kamery wracają do "normalności". Kolejni o podwójnej moralności!" Specjalnie dla zwolenników masek https://www.facebook.com/KONFEDERACJA201 9/videos/teatr-obostrze%C5%84-na-szczyci e-g7-zdj%C4%99cia-zrobione-to-zdejmujemy -maseczki/488935352381973/?extid=SEO---- A tu specjalnie dla SZCZEPÓW. Przed obejrzeniem radzę zaopatrzyć się w pampersy. https://m.facebook.com/tosiesamokomentuj e/videos/282163700444571/ ALBO WPISZCIE "wyciekła umowa firmy pfizer". Przyjemnego oglądania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5