Szef Rady Medycznej przy premierze zapowiedział regionalne lockdowny. Warmia i Mazury na celowniku?

2021-10-26 13:14:33 (ost. akt: 2021-10-26 12:52:22)
Prof. Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze, powiedział w wywiadzie dla telewizji TVN24, że wielkimi krokami zbliża się wprowadzanie regionalnych lockdownów.
Rząd zakładał, że liczbę 5 tys. nowych zachorowań dziennie przekroczymy pod koniec października. Tymczasem np. w sobotę liczba nowych zakażeń przekroczyła 6 tys. i tak samo jest we wtorek. Czwarta fala pandemii prześcignęła prognozy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i Rady Medycznej przy premierze.

Notujemy także dużą liczbę zgonów dziennie. We wtorek zmarły 93 osoby. Niepokojąco szybko przybywa również chorych w szpitalach. Obecnie hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem jest 5416 pacjentów, zaś podłączonych do respiratora 449 pacjentów. To mniej niż w ubiegłym roku o tej samej porze, ale z drugiej strony wielu spośród tych, którzy zachorują trafia do szpitala. Odpowiedzialny za to jest groźniejszy wariant delta.

Wobec tego powstają pytania o to, czy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia? Uwagę zwraca również uwagę fakt, że większość ludzi zapomniała o podstawowej zasadzie DDD, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka.

Prof. Andrzej Horban, podobnie jak w ubiegłym tygodniu minister Adam Niedzielski, powiedział, że na razie rząd chce się skupić na egzekwowaniu przestrzegania obowiązujących norm.

— Na razie jesteśmy chętni zaostrzyć działania w kierunku przestrzegania podstawowych zasad. Naszą intencją nie jest wprowadzanie kolejnego lockdownu. Decyzje będą zapadać na początku listopada — mówił na antenie TVN24 prof. Horban.

Jednocześnie dodał, że za około dwa-trzy tygodnie w tych regionach kraju, gdzie jest najmniejszy poziom wyszczepienia, wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie ograniczeń.

— Lokalne obostrzenia w powiatach to najbardziej prawdopodobny scenariusz powrotu restrykcji w związku z rozwojem czwartej fali — powiedział prof. Horban.

Warmińsko-Mazurskie jest jednym z najsłabiej wyszczepionych województw w Polsce - po lubelskim i świętokrzyskim. Pełne szczepienia przyjęło tutaj nieco ponad 40 proc. mieszkańców.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ojciec #3079015 27 paź 2021 05:00

  Za te bezprawne kosztowne lockdowny, za bezprawne i szkodliwe maseczki, za ogólny bałagan w polskim prawie, za brak służby zdrowia w pl, za wzrost liczby samobójstw i zgonów "na covid" - na pohybel im.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Mark #3078956 26 paź 2021 13:59

  Przypomnijmy sobie ten Pierd o Lenie koljny raz. Każdy srakdałn obejmująy poszczególne regiony jest i będzie niezgodny z prawem i można nim wycierać nos. Tylko stan wyjątkowy może nakładać pewne ograniczenia. Reszta to Pierd o Lenie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5