Dziś poznamy wyniki głosowania na projekty zgłoszone do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

2021-10-25 07:08:14 (ost. akt: 2021-10-26 15:37:39)

Autor zdjęcia: olsztyn.eu

11 października zakończyło się głosowanie na projekty Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Dziś poznamy wyniki głosowania. W tym roku mieszkańcy mieli do wyboru prawie 100 projektów. Na liście znalazło się 96 projektów: ogólnomiejskich i osiedlowych.
Do tegorocznej edycji zgłoszono około 140 pomysłów, ale do głosowania zostało dopuszczonych 21 propozycji miejskich oraz 75 osiedlowych. Najbardziej pomysłowi okazali się mieszkańcy os. Generałów (7 projektów), Podgrodzia (6) i Śródmieścia (6). Każde olsztyńskie osiedle zgłosiło chociaż jedną propozycję. Na liście znalazły się pomysły dotyczące zarówno infrastruktury, terenów zielonych, jak i wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

— Budżet obywatelski to współzarządzanie finansami miasta oraz jego rozwojem — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Cieszę się, że mieszkańcy są bardzo aktywni. To doskonała okazja przedstawienia i realizacji różnego rodzaju projektów, które wymyślają olsztynianie.

Ile osób zagłosowało?


W pierwszym tygodniu w głosowaniu za pośrednictwem strony Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego wzięło udział 4,4 tys. osób. Wtedy najpopularniejszy projekt miejski był wskazywany ponad 1,5 tys. razy, natomiast osiedlowy — 476 razy. Po pierwszym tygodniu najaktywniejszym osiedlem są Jaroty. Jego mieszkańcy dokonali prawie 1,4 tys. wskazań. Na kolejnych miejscach były os. Generałów (1202) oraz Śródmieście (1130).

Do 7 października zagłosowało 8 tys. osób. Najpopularniejszy wśród projektów miejskich otrzymał wtedy ponad 7 tysięcy głosów.

— To znacznie więcej niż drugi w kolejce — mówiła wtedy Katarzyna Zarecka z Urzędu Miasta. — A to dlatego, że następny ma niespełna 4300 głosów, a ostatni, trzeci na podium projekt — ponad 2600.

I dodała: — Ponad 60 proc. wszystkich głosów oddały kobiety. Najaktywniej głosują osoby w wieku od 36 do 49 lat.

— W ostatni weekend nasi mieszkańcy mocno się zmobilizowali. Jeszcze w czwartek mieliśmy ponad 8 tysięcy głosów, a w niedzielę o północy zamknęliśmy listę z liczbą 11 827 głosów — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

Dziś poznamy wyniki


W poniedziałek 25 października poznamy wyniki głosowania IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na realizację projektów miasto przeznaczyło ponad 6,5 mln zł — na projekty miejskie przeznaczono 2 mln, a na osiedlowe 4,5 mln. O tym, jakie projekty zyskały poparcie mieszkańców będziemy informować na gazetaolsztynska.pl oraz w kolejnych wydaniach papierowych.

Źródło: własne, olsztyn.eu


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5