Mieszkaniec bloku przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie nie może znieść hałasu. Wszystko przez nową Uranię

2021-10-23 16:09:13 (ost. akt: 2021-10-22 14:10:22)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwa budowa nowej Uranii. Mówi się o niej, że jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji Olsztyna i regionu ostatnich lat. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z tego, co dzieje się na placu budowy.
Na nową Uranię Olsztyn czeka od lat. Konkurs na jej koncepcję architektoniczną zainteresował pracownie z całej Polski. Prace polegają na wyburzeniu części obiektu i wybudowaniu dwóch skomunikowanych ze sobą brył.

Co w nich będzie?


W bryle A będą boisko wraz z widownią, strefą VIP, stanowiskami dla dziennikarzy oraz szatnie z pomieszczeniami dla trenerów. Przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić nieco ponad 4 tys. widzów.

W bryle BC znajdą się sala treningowo-rozgrzewkowa (z trybunami na 500 miejsc), sala podnoszenia ciężarów, sala judo oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i medyczne. Przy holu zostanie urządzona wypożyczalnia łyżew i rolek dla użytkowników zadaszonego lodowiska-rolkowiska zlokalizowanego od strony al. Piłsudskiego. Pomiędzy obiema bryłami zaplanowano natomiast ściankę wspinaczkową.

Na nowym parkingu podziemnym przewidziano punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Oprócz niego do dyspozycji kierowców zostanie oddany parking naziemny na 274 miejsca. Powstaną także drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa i chodniki. Uporządkowana zostanie zieleń wokół hali. Całość będzie przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych.

Realizacja inwestycji ma kosztować  ok. 190 mln zł. Jej zakończenie jest planowane za około 2 lata.

Nie wszystkich cieszy nowa hala


Nasz czytelnik — jak nam powiedział — nie jest w stanie funkcjonować przez nią we własnym mieszkaniu. Codzienny hałas związany z przebudową Uranii jest nie do zniesienia.

— Wszyscy żyją rozbiórką Uranii. Pojawiają się zdjęcia z kolejnych etapów przebudowy, żyje tym całe miasto. Ale o nas nikt nie pomyślał. Przez większość dnia słychać okropny hałas. Jestem osobą starszą, tak jak wielu moich sąsiadów. Mam wrażenie, że nikogo nie obchodzimy — żali się mieszkaniec bloku przy ul. Żołnierskiej 33.

Fot. Zbigniew Woźniak

Olsztynianin zgłaszał sprawę swojej spółdzielni. Tam jednak rozkładają ręce, ponieważ nie są w stanie nic zrobić. Problem nie jest zgłaszany jednak masowo. Jak poinformowała nas Alina Kopczyńska, kierowniczka Administracji Osiedla „Kormoran” SM „Pojezierze”, w sprawie hałasów spowodowanych budową Uranii wpłynęło tylko jedno zgłoszenie telefoniczne od mieszkańca budynku przy ul. Żołnierskiej.

Również olsztyński ratusz niewiele może zdziałać. Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie, zapewnia, że wykonawca stara się minimalizować wszelkie uciążliwości i tak planować prace, żeby w jak najmniejszym stopniu niepokoić okolicznych mieszkańców.

— Przepraszamy wszystkie osoby, które mieszkają w pobliżu Uranii i które odczuwają dyskomfort z powodu hałasów związanych z modernizacją hali — mówi Marta Bartosiewicz.

I dodaje: — Charakter robót sprawia, że tak duża inwestycja nie może odbyć się w ciszy. Prosimy zatem o wyrozumiałość, żebyśmy mogli dokończyć ten długo wyczekiwany przez olsztynian remont.

Alicja Kowalczyk


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Novelty #3079580 1 lis 2021 09:23

  Dzień dobry; Jeśli pilnie potrzebujesz pożyczki, Złóż wniosek o pożyczkę w Novelty Finance. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance. Zwróciłem uwagę, że osoby prywatne i firmy mają duże trudności z uzyskaniem kredytu w bankach lub innych instytucjach finansowych. Moja firma (Novelty Finance) jest tutaj, aby udzielić Ci pożyczki, której potrzebujesz. Możesz skontaktować się z nami przez e-mail: noveltyfinances@gmail.com LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531 Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój styl życia, czy masz nieoczekiwany wydatek, Pożyczka z NOWOŚCI FINANSÓW jest tym, czego potrzebujesz. NOVELTY FINANCE jest elastyczny: możesz pożyczyć do piętnastu milionów euro (15 000 000,00 euro), z odpowiednimi okresami spłaty do 30 lat. Możesz ubiegać się o pożyczkę zabezpieczoną lub niezabezpieczoną. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych i konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności przy bardzo niskim oprocentowaniu. Co otrzymujesz, składając wniosek w Novelty Finance: √ Natychmiastowy dostęp do Twoich środków po zatwierdzeniu. √ Konkurencyjne stopy procentowe (3% rocznie) √ Elastyczne warunki spłaty √ Możliwość szybszej spłaty kredytu √ Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych środków √ Nie będziesz spieszył się ze spłatą pożyczki, będziesz miał czas na rozpoczęcie spłaty pożyczki. √ Brak ukrytych opłat Jak złożyć wniosek: Ubieganie się o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby fizyczne zainteresowane złożeniem wniosku o pożyczkę w Novelty Finance i potrzebują więcej informacji na temat oferty pożyczki, powinny WYSŁAĆ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB wysłać wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji i informacje ustne. Akceptacja regulaminu i warunków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Veron #3078709 24 paź 2021 12:42

  Remont... no właśnie, to nie budowa nowej hali tylko remont poprzedniej i to za 200 mln złotych!! Pojemność hali? 4 tys osób....Radzę zobaczyć jakie obiekty były budowane za podobne pieniądze na przestrzeni ostatnich lat, a nawet miesięcy. To jest oczywisty skok na kasę, takie jest to miasto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 3. frost #3078675 23 paź 2021 21:06

  Skąd przekonanie autorki artykułu, że rewitalizacja Uranii jest najbardziej oczekiwaną inwestycją przez mieszkańców miasta? Za taką kasę hala na 4 tys miejsc? W kraju za takie pieniądze buduje się hale z dwukrotnie większą pojemnością. Jest już ekspertyza czy pozostała konstrukcja wytrzyma obciążenia? Są różne opinie. W każdym razie jest ryzyko. Co do pilności inwestycji sportowych popatrzcie na olsztyńskie stadiony. Ruina! Teza prezydenta Grzymowicza przed Euro "Olsztyn miastem wolnym od futbolu" spełnia się. Na bazie takiej infrastruktury nic sensownego się nie zbuduje. To tak jakby siatkarze mieli grać na jakimś olsztyńskim ulicznym placu. Natomiast staruszek z tym hałasem przesadza. Doradzam leśne spacery w dzień, w nocy przecież nie pracują?

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Małgosia #3078669 23 paź 2021 19:27

   Irek, kiedy wreszcie przestaniesz narzekać?

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3078663 23 paź 2021 17:18

   Czyli należy przerwać roboty i poczekać aż ta osoba przeniesie się do krainy wiecznej ciszy? Serio to starszej osobie proponuję tzw stopery do uszu ,które skutecznie pomagają. Sam je stosuję. Zdrowia życzę i zaszczepienia .

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5