Czytelnik: Czemu w Olsztynie nie sprząta się liści? Biolog: Sprzątać trzeba tylko na chodnikach

2021-10-17 13:07:23 (ost. akt: 2021-10-15 17:13:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Niektórzy z olsztynian są oburzeni tym, ile liści leży na głównych ulicach i alejach. Według niektórych sprzątane są zbyt rzadko. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale również wygląda nieestetyczne — przekonują. Czy liście powinno sprzątać się częściej?
— Spadają z drzew w ogromnych ilościach i potem leżą na chodnikach, trawnikach. Jak często jest to robione, skoro codziennie — idąc do pracy — widuję je w tym samym miejscu. Kolejny dzień tygodnia mija, a kupka liści tylko rośnie i rośnie. Jeszcze połowa kłopotu, gdyby leżały tylko na trawnikach, ale na chodniku też jest ich masa. Podczas deszczu robi się z nich prawdziwy tor przeszkód — napisał nasz czytelnik.

Jak informuje Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarząd Dróg, Transportu i Zieleni, grabienie liści jesienią na miejskich trawnikach przeprowadzane jest jednokrotnie — w listopadzie. Część liści zostaje na zimę i zostaje wygrabiona wiosną. Wyjątkiem są rabaty, na których liście zawsze zostawiamy na zimę i wygrabiamy dopiero wiosną — wyjaśnia rzecznik.

Grabienie i sprzątanie liści w pasie drogowym olsztyński ZDZiT zaplanował przed Wszystkimi Świętymi. Trudno przewidzieć kiedy nastąpi kolejne sprzątanie tych miejsc. Wszystko zależy od pieniędzy.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Jednak rzadkie sprzątanie liści to nie tylko oszczędność, ale również ochrona przyrody. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej miast. Między innymi Szczecin, gdzie grabienie liści w sezonie ograniczył praktycznie do minimum. W ubiegłym roku w miejskich parkach pojawiły się nawet tabliczki informacyjne, które mają ostrzegać przed niezgrabionymi liśćmi. Czytamy na nich:

"UWAGA
MOŻE BYĆ ŚLISKO
NIE GRABIMY LIŚCI
NIE ODŚNIEŻAMY ALEJEK
CHRONIMY ZASOBY PRZYRODNICZE SZCZECINA"

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Liście usuwajmy z rozwagą


Profesor Stanisław Czachorowski, biolog, entomolog i hydrobiolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przekonuje, że liście powinny być usuwane z rozwagą.

Fot. Archiwum prywatne
— Oczywiście tam, gdzie chodzą ludzie, jak najbardziej liście powinny być zamiatane, bo to jest zwyczajnie niebezpieczne. Tak, żeby w razie deszczu, gdy będzie ślisko, nikt się nie przewrócił. Natomiast w parkach, na trawnikach czy alejkach z podłoża mineralnego nie ma sensu ich grabić — tłumaczy profesor.[/mediabox]

Grabić należy natomiast pod kasztanowcami, które narażone są na inwazję szkodników. Jednym z nich jest szrotówek kasztanowcowiaczek. Jak podkreśla prof. Czachorowski sprzątanie liści w innych miejscach to bardzo często zbędny wydatek i strata pieniędzy, które miasta mogą wydać na coś bardziej potrzebnego

— Ogólnie powinniśmy ograniczyć sprzątanie liści, zwłaszcza dmuchawami. Z tego jest więcej strat niż korzyści. To często niepotrzebna emisja dwutlenku węgla i spalin. Niech liście sobie leżą, to same uroki jesieni. To też jest baza pokarmowa dla wielu bezkręgowców, np. owadów czy dżdżownic. A co za tym idzie również pokarm dla ptaków.

akKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dis #3078081 18 paź 2021 08:24

  Jak w Olsztynie prezydent ogranicza wszystko kosztem tramwajów, to co wy tu chcecie? Liście sprzątać? Nie ma pieniędzy na odśnieżanie, piasek wysypany zimą na drogi sprzątany był jeszcze w lipcu. Dla miasta jesień jest za krótka żeby posprzątać liście - może zrobią to w maju...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. emitent #3078078 18 paź 2021 01:39

  Panie psorze, dmuchawy to nie tylko CO2 i inne spaliny z benzyny, ale zapylenie wtórne powietrza, żeby nie powiedzieć smog, PM10, PM2.5... W pierwszej kolejności w nosie i płucach dmuchacza bez maski, ale i przechodniów. No ale trawniczek jak w Pałacu Buckingham też czasem spoko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. zet #3078063 17 paź 2021 15:56

  Brawo dla pana profesora za zwrócenie uwagi na kasztanowce :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 4. Insomnia #3078047 17 paź 2021 13:24

  Nie koszą, nie grabią, niedługo g.wno na chodniku zostawią, bo ekologiczne... i korzystne dla budżetu miasta.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5