Rząd zapewnił, że cmentarze we Wszystkich Świętych będą otwarte

2021-10-15 12:11:56(ost. akt: 2021-10-15 12:34:36)
Czy wyblakła tablica na cmentarzu w Dywitach utrudni znalezienie grobu?

Czy wyblakła tablica na cmentarzu w Dywitach utrudni znalezienie grobu?

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

— Absolutnie nie przewidujemy takiego rozwiązania — tak o ewentualnym zamknięciu cmentarzy w święto Wszystkich Świętych powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski.
Czym bliżej Wszystkich Świętych, kiedy to Polacy odwiedzają groby swoich bliskich, tym bardziej nurtuje wszystkich pytanie, czy rząd zamknie cmentarze.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym na konferencji prasowej zaledwie dwa dni przed 1 listopada i dosłownie kilka godzin przed wejściem obostrzeń w życie. W rezultacie niektórzy nie zdążyli nawet zapalić bliskim symbolicznej świeczki czy położyć kwiatów, a sprzedawcy kwiatów i zniczy zostali pozbawieni zarobku.

W tym roku rząd zapewnia, że takiej decyzji nie podejmie, ponieważ notuje się mniejszą liczbę zakażeń, a w szpitalach dzięki szczepieniom przeciwko koronawirusowi przebywa mniejsza liczba pacjentów.

— Absolutnie nie przewidujemy takiego rozwiązania. Miałem już przyjemność rozmawiać na ten temat z premierem i ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali — zapewnił Adam Niedzielski i wyjaśniał:

— To nie jest tak, że będziemy mieli do czynienia w tym roku z jakimś gwałtownym skokiem liczby zakażeń. Przypomnę, że w ubiegłym roku mieliśmy tak, że ta liczba zwiększyła się tydzień do tygodnia z 3 tysięcy do 9 tysięcy. W ubiegłym roku w analogicznym okresie mieliśmy takie skoki. W tym roku to nam nie grozi, więc w związku z tym nie ma potrzebny podejmować takich szybkich, zaskakujących decyzji, bo epidemia rozwija się o wiele wolniej, właśnie ze względu na tę naturalną barierę wynikającą ze szczepień.

mw

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5